Miso – jedna z najvšestranejších potravín na svete


Fermentovaná sójová pasta miso je nevyhnutnosťou v japonskej kuchyni. Ponúka mnoho nutričných aj chuťových benefitov.

Väčšina už možno pozná miso polievku, no okrem lahodnej chuti ste niekedy premýšľali o zdravotných výhodách tohto ostro-slaného dochucovadla plného umami chuti?

Ako fermentovaná potravina je miso všeobecne uznávané ako jedna z najlepších superpotravín pre zdravie čriev. V skutočnosti existuje japonske príslovie, ktoré voľne preložené hovorí o tom, že jedz miso a nebudeš musieť navštíviť lekára, teda japonská verzia „jedno jablko denne nahradí lekára“. Miso je neuveriteľne bohaté na aminokyseliny, základné vitamíny a minerály, miso obsahuje seriózny nutričný úder. 

Čo to vlastne Miso pasta je 

Miso je fermentovaná sójová pasta. Vyrába sa fermentáciou roztlačených sójových bôbov so soľou a kultúrou zvanou koji (Aspergillus oryzae, huba, ktorá sa používa aj na výrobu saké, šóču a ryžového octu). Fermentácia tradične prebieha vo veľkých sudoch z cédrového dreva. Okrem sóje možno použiť aj iné fazule a obilniny, ako je pšenica, jačmeň, proso a azuki. Niektorí výrobcovia miso experimentovali s netradičnými prísadami, ako je edamame, cícer, quinoa a iné fazule a obilniny. Proces fermentácie môže trvať od šiestich mesiacov do niekoľkých rokov.

Keďže miso je živá potravina, bude pokračovať v fermentácii, ak ju necháte v chladnom prostredí, čo má za následok hlbokú a jemnú chuť. Väčšina komerčných miso sa spolieha na zrýchlenú fermentáciu, ktorá môže trvať týždne až niekoľko mesiacov a zvyčajne prebieha v plastových alebo nerezových kadiach. Niektoré sú pasterizované, aby sa predĺžila ich trvanlivosť, ale keďže neobsahujú žiadne probiotiká, mali by ste sa im vyhýbať. Podľa Japan Miso Promotion Board existuje viac ako 1300 druhov miso! Rovnako ako víno a syr sa líši podľa regiónu, prísad, farby, vône a chuti. Každá japonská domácnosť by teda pripravila trochu inú miso polievku ako jej sused.

Keďže sója je jedným z top potravinových alergénov, niektorí ľudia môžu mať z konzumácie miso obavy. Napriek sporom o nefermentovanej sóji mnohé štúdie dospeli k záveru, že fermentované sójové produkty ako miso a natto sú bezpečné a prospešné pre zdravie človeka. Ukázalo sa, že fermentačný proces deaktivuje antinutrienty a znižuje všetky negatívne účinky, ktoré by sója mohla mať.

Zdravotné benefity Miso pasty

Miso je už dlho propagované ako zdravá výživa. Japonci tradične pijú misku miso polievky trikrát denne ako súčasť jedla Ichiju Sansai na povzbudenie chuti do jedla. Početné štúdie o zdravotných vlastnostiach pitia miso polievky našli potenciálne výhody, krátkodobé aj dlhodobé. Aj keď tieto štúdie nie sú definitívne a líšia sa v závislosti od rasy, veku, etnickej príslušnosti, pohlavia a stravy, výhody môžu zahŕňať:

  • Zlepšenie zdravia tráviacej sústavy - vďaka tomu, že miso pasta je fermentovaný výrobok, tak miso je v zásade aj probiotikum, rovnako ako jogurt, kyslá kapusta, kombucha aj kimchi. Je všeobecne rozšíreným faktom, že konzumácia prospešných baktérií môže pomôcť pri trávení aj pri posilnení imunitného systému, ktorý z veľkej časti sídli v črevách. Je však nutné dávať veľký pozor na teplotu tekutiny do ktorej sa miso pasta pridáva!
  • Zníženie hladiny cholesterolu a zníženie riziko kardiovaskulárnych ochorení - Miso môže pomôcť znížiť hladiny LDL cholesterolu, čo môže viesť k zníženiu rizika srdcovo-cievnych chorôb
  • Potenciálna prevencia cukrovky 2. typu (oddialenie progresu cukrovky 2. typu)
  • Zmiernenie príznakov menopauzy - vďaka prirodeznému obsahu fytoestrogénov v sóji, môže miso pasta viesť k zmierneniu návalov v menopauze
  • Zlepšenie stavu pokožky - miso obsahuje okrem antioxidantov, vitamínu E, izoflavónov a saponinov aj kyselina linolovú, ktorá pomáha pokožke zostať hebká a bez pigmentových škvŕn

Miso MUGI - pasta jačmenná - 400g

Miso MUGI - pasta jačmenná - 400g

Miso HATCHO - pasta sójová - 400g

Miso HATCHO - pasta sójová - 400g

Miso SHIRO pasta z bielej ryže 400g

Miso SHIRO pasta z bielej ryže 400g

Ako využívať všetky benefity Miso pasty

Ste pripravení využiť všetky nutričné ​​výhody miso? Tu je niekoľko tipov, ako maximalizovať jeho potenciál!

  • Kúpte si kvalitné miso a skontrolujte zoznam zložiek, či neobsahuje zbytočné prísady, ako je alkohol, stabilizátory alebo iné prísady. Zoznam zložiek by mal byť pomerne jednoduchý.
  • Pri varení s miso sa vyhýbajte vysokej teplote, pretože to zničí prospešné baktérie. Keď pripravujete miso polievku, miso pridajte až úplne na záver, keď je polievka a všetky jej zložky sú dovarené. Polievku odstavte, v troche vody rozmiešajte miso pastu a následne vylejte do vypnutej polievky.
  • Optimálna teplota pre pridanie miso pasty do polievky, pokiaľ chcete využiť aj probiotické vlastnosti miso pasty, je medzi 50°C až 70°C, nad 70°C budú probiotické kultúry deaktivované, ale ostatné benefity miso pasty aj chuť budú však zachované. 
  • Aby ste využili probiotické vlastnosti miso pasty, bez strachu z toho, že budú znehodnotené teplotou polievky, použite miso pastu do šalátových dresingov, omáčok na namáčanie alebo môžete miso pastu jesť aj len čistú.
  • Namiesto toho, aby ste pripravovali veľkú dávku miso polievky a opakovane ohrievali hrniec na každé jedlo, pripravte miso polievku vždy na každé jedlo. Aj keď sa to môže zdať ako únavná úloha, aróma chuť aj zdravotné benefity miso pasty sú teplom znehodnotené.
  • Ak chcete využiť výhody miso pasty, pite pravidelne jednu misku miso polievky pri každom jedle namiesto pitia veľkého množstva pri jednom jedle. 
  • Miso pastu môžete využiť ako ochucovadlo plné umami chuti aj v marinádach, dresingoch i omáčkach a podobne.

Aj keď nebudete môcť absorbovať všetky výhody miso len z jednej misky miso polievky, skúste ju začleniť pravidelne do svojho jedálnička. Ktovie, možno sa stane vaším "upokojujúcim" jedlom! Ingrediencie polievky si ľahko upravíte podľa svojich preferencií (funguje akákoľvek zelenina a bielkoviny). 

Zdroj: JustOneCookBook