Vilcacora - Posvätná rastlina Inkov


Jedným z najcennejších darov „prírodnej lekárne“ je rastlina Vilcacora, inak známa aj ako Uňa de Gato, Mačací pazúr či botanicky správne Uncaria tomentosa. Táto rastlina vďaka svojím zdravotným benefitom je označovaná aj ako posvätná rastlina Inkov, či kráľovná amazonských liečivých rastlín. 

Vilcacora je lianovitá rastlina dažďových pralesov, ktorá pomalým tempom rastie až do výšky 30 metrov, túto konečnú výšku dosiahne Vilcacora väčšinou po 10 až 15 rokov vytrvalého rastu. Vilcacora rastie na horských stráňach Peru, vo výškach 800 až 2400 mnm. Vilcacora sa dokáže šplhať do výšky 30 metrov vďaka tŕňom, ktoré vyrastajú spod stoniek listov a tým umožňujú liane sa dostať čo najvyššie za svetlom. Práve tieto tŕne získali Vilcacore jej druhé pomenovanie - mačací pazúr. 

Zo 60 druhov vilcacory je len jediný, Uncaria tomentosa, ktorý je unikátny svojimi liečivými vlastnosťami.

Záujem o túto tradičnú indiánsku liečivú rastlinu bol okrem iného vyvolaný aj zistením, že u amazonských indiánskych kmeňov, ktoré často užívajú vilcacoru, takmer nepoznajú čo je to choroba. U týchto kmeňov nezistili prakticky žiadny výskyt nádorových ochorení, rakoviny. Domorodí obyvatelia amazonského pralesa užívajú vilcacoru už po dlhé stáročia pri liečbe širokého spektra zdravotných problémov, týkajúcich sa najmä tráviaceho traktu a imunitného systému.

Najviac liečivých látok je obsiahnutých v koreni a vo vnútornej kôre (lyku) vilcacory. K príprave liečivých prípravkov sa však zbiera iba lyko, aby nedošlo k poškodeniu koreňov a tým aby sa zabezpečilo ďalšie množenie sa rastliny. Vilcacora obsahuje alkaloid izopteropodín, ktorý má až magickú silu účinnosti pri posilnení imunitného systému. Čím je imunitný systém človeka silnejší, o to je odolnejší voči rôznym ochoreniam.

Na základe chemických rozborov Vilcacory sa predpokladá, že za svoje vynikajúce liečivé účinky vďačí najmä alkaloidom (z ktorých 6 je pomerne zriedkavých), fytopreparátom, polyfenolom, aminoglykozidom, terpénom atď. Čo je však veľmi dôležité a potvrdilo to viacero renomovaných laboratórií je, že peruánska Vilcacora neobsahuje žiadne jedovaté látky, nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky.

Alkaloid rynkofin má vplyv na zrážanlivosť krvných doštičiek, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín (trombov), čo do veľkej miery znižuje riziko náhlej mozgovej príhody, infarktu srdcového svalu, upchatiu žíl dolných končatín a pod. Je účinný takisto pri rôznych zápalových procesoch v organizme, vredy žalúdočné, dvanástorníkové, vírusové ochorenia, herpesy, astma a pod.

Vilcacora sa odporúča hlavne pri ťažkostiach ako:

  • žalúdočné a dvanástorníkové vredy
  • zápalové ochoreniach čriev, napr. Crohnova choroba, ulcerózna coilitída
  • časté ochorenia horných dýchacích ciest
  • bronchiálna astma
  • ochorenia srdcovo-cievneho systému
  • vysoký krvný tlak
  • kožné výsevy, svrbivosť kože, aknózna pleť
  • oslabeného imunitného systému
  • rakovinové ochorenia

Vilcacoru sa ale jednodznačne neodporúča sa podávať tehotným a dojčiacim ženám a ľuďom pred alebo po transplantácií kostnej drene a iných vnútorných orgánov. Ale iné vedľajšie účinky nie su zatiaľ známe.

Zo skúsenosti doktorky MUDr. Gabrieli Vajovej

Počas svojej viac ako 15 ročnej práce s prírodnými prípravkami mám veľmi dobré skúsenosti u svojich pacientov aj s Vilcacorou. Odporúčam ju aj ako preventívny liek, na posilnenie imunitného systému najmä na jar a na jeseň. V kombinácii s prírodnou šťavou z Aloe vera sa moji pacienti úspešne vyhýbajú ochoreniam typickým pre tieto ročné obdobia – chrípka, angína, soplenie, tzv. alergické prejavy zo strany dýchacieho systému. Veľmi dobré skúsenosti s Vilcacorou mám hlavne pri odstránení rôznych zdravotných ťažkostí zo strany dýchacieho ako aj tráviaceho systému.

Vilcacoru aj odporúčam užívať aj pri rôznych kožných ťažkostiach. Dochádza k zlepšeniu kožných ochorení. Veľmi dobré skúsenosti mám pri podávaní Vilcacory spolu s Aloe vera šťavou a Cordycepsom u pacientov, ktorí sa podrobujú onkologickej liečbe (ožarovanie, chemoterapia). Posilňujú imunitný systém, regenerujú pečeňové bunky, zlepšuje sa krvný obraz a tým jednoznačne onkologicky chorí pacienti lepšie znášajú onkologickú liečbu. Nie sú takí oslabení, unavení, zlepšuje sa chuť do jedla a pod. Vilcacoru však nie je vhodné podávať počas dní chemo a rádioterapie, jej užívanie mimo týchto dní je však veľmi vhodné. Aloe Vera a Cordyceps sa môžu podávať aj v čase terapií.

Účinky vilcacory by sa dali zrhnúť ako: imunostimulačné, protizápalové, depuratívne (očistné), protimutagénne (protinádorové), hypotenzívne (znižuje krvný tlak), antioxidačné, antiagregačné (proti usadzovaniu trombov a plakov v cievach.)

Indikácie pre použitie vilcacory je priamočiaré, jednoducho na všetky druhy zápalov – hlavne artrózy a artritídy, vredové ochorenia žalúdka a dvanástorníka, ochorenia čriev, Crohnova choroba, znížená imunita a následné chronické stavy, nádorové ochorenia, zvýšený krvný tlak, na očistu cievnej steny.

Dračia krv - Vilcacora - 50ml

Dračia krv - Vilcacora - 50ml

Vilcacora (Vilkakora, Uňa de Gato, M...

Vilcacora (Vilkakora, Uňa de Gato, Mačací pazúr, Uncaria tomentosa) čaj - 100 g

Vilcacora (Vilkakora, Uňa de Gato, M...

Vilcacora (Vilkakora, Uňa de Gato, Mačací pazúr, Uncaria tomentosa) - 100 tabliet

Tradičné metódy úpravy amazónskych bylín.

Nálev (infúzia)

Ak predpisom na obale výrobku nie je dávkovanie určené inak, zalejeme 1 objemový diel sušenej byliny 32 objemovými dielmi vody o teplote cca 80°C (nie vriacou). Nálev necháme 20-30 minút vylúhovať, potom scedíme. Toto obvyklé dávkovanie zodpovedá približne jednej čajovej lyžičke drogy na šálku vody. Dávkovania uvádzané na obaloch výrobkov vychádzajú z váhových, nie objemových pomerov. Pre zvýšenie účinnosti býva odporúčané drogu 5-10 min pred zaliatím navlhčiť niekoľkými kvapkami studenej vody. Nálev sa odporúča vypiť v deň prípravy, pre popíjanie v priebehu dňa je vhodné uchovávať v termoske. Je možné dochutiť včelím medom.

Odvar (dekoktum)

Ak dávkovanie nie je uvedené na obale výrobku, tak pridáme 1 objemový diel vilcacory na 32 objemových dielov vody a privedieme pozvoľna do varu. Varíme pod pokrievkou na miernom ohni 20 – 30 min. U koreňov a kôry je odporúčané doplniť studenou vodou do pôvodného pomeru 1:32, u sušených vňatí naopak vyvarenú stratu vody nedopĺňať. Scedíme, popr. dochutíme včelím medom a vypijeme v deň prípravy.

Tinktúra

Obvykle pripravujeme tinktúru v pomere 1 objemový diel vilcacory so 4 objemovými dielmi alkoholu o koncentrácii 50% (je možné tiež 1 objemový diel vilcacory s 2 objemovými dielmi alkoholu a 2 objemovými dielmi vody). Uložíme do pohára na 14 dní a každý deň pravidelne pretrepávame. Po 14 dňoch prefiltrujeme do tmavej fľaštičky a uchovávame pri izbovej teplote. Niektoré byliny je výhodnejšie pripraviť ako tinktúru, pretože obsiahnuté aktívne látky sú rozpustné iba v alkohole, nie vo vode. Tinktúry sú tiež najvhodnejšie k následnej príprave mastí a krémov.

 

Zdroj: Plantas medicinales nativas en Perú, autor Q.F. Julio Palacio Vacaro