Masticha - dar prírody pre Vašu vitalitu


Masticha patrí k starodávnym klenotom spomedzi prírodných prostriedkov pre vitalitu.

Masticha je jedinečná živica získavaná zo stromu Pistacia lentiscus, uctievaná po stáročia v rôznych kultúrach, ponúka množstvo zdravotných výhod, ktoré môžu zlepšiť celkovú pohodu. 

Základom zdravotných výhod mastichy je jej pôsobivý vplyv na trávenie. Moderná veda potvrdzuje to, čo staroveká múdrosť vedela už dávno: Masticha má vlastnosti, ktoré podporujú zdravie tráviaceho traktu. Výskum naznačuje, že Masticha môže stimulovať produkciu tráviacich enzýmov, napomáhať rozkladu potravy a podporovať hladšie trávenie. Uvoľnením nepohodlia a znížením nadúvania sa Masticha môže pomôcť vychutnať si jedlo bez problémov po jedle.
Pre dosiahnutie želaných účinkov mastichy je však potrebná kvalitná tvorba žalúdočných štiav, ktorú podporíte napríklad užívaním jablčného octu. Naopak, účinky mastichy tlmia antacidá a lieky potláčajúce tvorbu žalúdočných štiav (tzv. inhibítory protónovej pumpy), preto ich počas terapie mastichou výrobca užívať neodporúča.

Masticha má široký vplyv aj v oblasti duševnej pohody, práve vďaka prepojeniu mysle a tela za hranice žalúdka a čriev. Nedávne štúdie naznačujú jej potenciál upokojiť myseľ a znížiť stres. Zatiaľ čo presné mechanizmy ešte nie sú úplne pochopené, interakcia mastichy s neurotransmitermi a jej protizápalové vlastnosti by mohli hrať úlohu pri podpore pokojnejšieho a uvoľnenejšieho stavu mysle. Takže chvíľa pokoja naplneného mastichou môže byť len pomocníkom na moderný stres.

Masticha je nápomocná pri zmierňovaní zápalu. Zápal je často krát tichý predchodca rôznych chorôb. Vedecký prieskum naznačuje, že masticha sa môže pochváliť silnými protizápalovými vlastnosťami, ktoré môžu byť prospešné pre celé telo. Potlačením zápalu môže masticha ponúknuť úľavu tým, ktorí trpia bolesťami kĺbov, bolesťami svalov a dokonca aj chronickými zápalovými stavmi. 

Masticha Vena 100 kaps

Masticha Vena 100 kaps

Mastichové kryštály 20g v kovovej kr...

Mastichové kryštály 20g v kovovej krabičke

Masticha Original 100 kaps

Masticha Original 100 kaps

Pokiaľ ide o zdravie srdca, masticha sa opäť dostáva do centra pozornosti. Štúdie ukazujú, že pravidelná konzumácia mastichy môže prispieť k udržaniu zdravých hladín cholesterolu. Ovplyvňovaním metabolizmu cholesterolu Masticha potenciálne pomáha znižovať riziko srdcových problémov. 

Výhody mastichy pre zdravie ústnej dutiny pretrvali od staroveku až po moderný vek. Jeho prirodzené antibakteriálne vlastnosti z neho robia spojenca v boji proti orálnym patogénom. Tým, že podporuje zdravie ďasien aj sviežejší dych, masticha prispieva k sebavedomému a žiarivému úsmevu.
Účinné látky sa z mastichových kryštálov uvoľňujú počas žuvania (pri prehltnutí sa účinné látky neuvoľňujú, ale ostávajú naďalej v kryštáloch), takže primárnym miestom pôsobenia mastichových kryštálov je ústna dutina, kde mastichové kryštály napomáhajú zabraňovať bakteriálnemu bujneniu v ústach. Sekundárne sa účinné látky uvoľnené z mastichových kryštálov dostávajú aj ďalej do tráviaceho traktu prostredníctvom slín, kde napomáhajú zdraviu žalúdka a tráviaceho traktu. 
Ak chcete využiť benefity žuvania mastichových kryštálikov tak postup je jednoduchý
, najprv sa však napite, aby ste nemali v ústach sucho, lepšie sa potom jednotlivé kúsky spájajú v celok (žuvačku).  Následne vyberte z balenia 2 až 4 kryštály, ktoré budete žuť. Počet zvážte podľa veľkosti a podľa toho, akú veľkú žuvačku chcete žuť. Je dobré, aby aspoň jeden kryštál mastichy bol tvrdší.  Medzi predné zuby vložte tvrdý kúsok mastichy a prednými zubami, za pomoci jazyka kryštály rozžujte, kým sa krásne nespoja. Keď budete kryštály cmúľať ako cukríky, docielite najrýchlejšie celistvú hmotu. Postupne pridávajte ďalšie kúsky surovej mastichy podľa chuti a objemu, ktorý požadujete. Mastichu žujte aspoň 15 až 20 minút (môžete aj dlhšie) a vychutnávajte si prírodnú chuť mastichy, ktorá nie je výrazná, ale nenápadná a príjemná. 

Masticha, nenáročná živica s legendárnou minulosťou, sa ukazuje ako silný zdroj zdravia a pohody. Prostredníctvom svojich mnohostranných mechanizmov – od zlepšenia trávenia po zníženie stresu a zápalu – má masticha potenciál zvýšiť celkovú vitalitu. Začlenenie mastichy je nenáročný a prístupný krok k využitiu darov prírody pre vaše zdravie.