Smilax lekársky nie len pre Vaše libido, obličky a kĺby


Smilax lekársky, Smilax officinalis alebo Sarsaparilla veracruz sa na nedostatok obľúbenosti sťažovať nemôže. Jeho neodolateľná korenistá vôňa, ktorá vzdialene pripomína vianočné pečivo, si mnohých z nás podmaní už pri prvom letmom stretnutí.

Aj farba pripraveného nálevu zaujme svojim iskrivým, tehlovočerveným až “brusnicovým” nádychom. Mnohí ľudia, ktorí nápoj už vyskúšali, tvrdia, že na jeho užívanie sa úprimne tešia nielen pre jeho účinky, ale aj kvôli vyváženej, jemnej a láskavej chuti, akoby s prídavkom vanilky.

Smilax officinalis od Energy pochádza z Indie. Jeho listy svojím tvarom pripomínajú papriku, kvet je zelenkastý a plodom sú červené bobule. Koreň smilaxu obsahuje antioxidanty, vitamíny (A, B-komplex, C, D), minerály (vápnik, meď, železo, jód, mangán, draslík, kremík, sodík, síru) a ďalšie látky dôležité pre ľudský organizmus.

Smilax a jeho účinky pre zdravie

Smilax je výborný pomocník pri liečení mnohých urologických a obličkových problémov. Je protizápalový a zároveň prečisťuje. Pomáha odstraňovať piesok z obličiek a močového mechúra, odpadové soli z tela, detoxikuje pečeň, znižuje zaťaženie organizmu ťažkými kovmi. Obmedzuje vznik artróz, dny, reumatoidnej artritídy, utišuje bolesti kĺbov. Okrem toho je Smilax veľmi obľúbeným nápojom športovcov, pretože podporuje rast svalovej hmoty. Pri tejto informácii sa mnohé ženy zľaknú a podotknúť, že o veľké bicepsy nestoja. Také jednoduché to zase nie je. Nepredpokladajme, že pri pravidelnom pití prípravku sa naše tukové vankúšiky a ochabnuté tkanivo samé transformuje do prepracovaných svalov, aké vidíme u špičkových kulturistov. Sarsaparilla podporuje tvorbu testosterónu a progesterónu.

Harmonizuje hormonálny systém mužov aj žien, pomáha preklenúť menopauzu. Aktivizuje sexuálnu túžbu oboch pohlaví, umocňuje erekciu bez toho, aby zvyšovala celkový krvný tlak. Smilax znižuje hladinu škodlivého cholesterolu, tlmí bolesť, povzbudzuje metabolizmus a imunitu, čistí krv a aknóznu pleť. Je veľmi účinný pri problémoch s lupienkou. Pri pravidelnom pití po dobu piatich mesiacov ustúpila psoriáza (lupienka) až u 70% pacientov bez toho, aby sa prejavy choroby vrátili. Pôsobí aj na iné kožné problémy, ekzémy a alergie. Zlepšuje obranyschopnosť organizmu, stimuluje tvorbu bielych krviniek a urýchľuje hojenie rán. Odstraňuje únavu, tlmí aj fyzické napätie.

 • zlepšuje obranyschopnosť tela
 • stimuluje tvorbu bielych krviniek, najmä T-lymfocytov
 • upravuje krvný tlak
 • veľmi dobre čistí krv a aknóznu a nečistú pleť
 • znižuje teplotu, upravuje srdcový rytmus a zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi
 • znižuje vznik alergií a ekzémov, vynikajúci je na lupienku
 • podporuje tvorbu testosterónu a progesterónu, čím ovplyvňuje prirodzený anabolizmus a metabolizmus tela, je vhodný pre športovcov
 • harmonizuje najmä mužský hormonálny systém, ocenia ho však aj ženy v menopauze

Pripravte si Smilax čaj

Zhruba 2–3 čajové lyžičky koreňa smilaxu zmiešajte s 3 litrami vody, povarte 3 minúty a sceďte. Čaj sa popíja v priebehu dňa, optimálne do 17. hodiny, je totiž močopudný. Môžete ho ľahko osladiť medom. Vo všetkých prípadoch užívania nasleduje po 3 týždňoch 1 týždeň prestávka. Smilax je veľmi vhodný na regeneráciu a jarnú detoxikáciu. Namiešajte si kokteil v pomere 1:1 zo Smilaxu a Lapacha, ak si prajete, doslaďte a okoreňte ho štipkou škorice či kurkumy. Na zdravie!

Lapacho (Tabebuia serratifolia) - 1...

Lapacho (Tabebuia serratifolia) - 105 g

Smilax lekársky (Smilax officinalis)...

Smilax lekársky (Smilax officinalis) - 105 g

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris...

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) - sypaný čaj - 105 g

Pár zaujímavosti na záver, vedeli ste o tom, že ...

 • Indiáni Južnej Ameriky využívali smilax predovšetkým kvôli jeho tonizujúcim a afrodiziakálnym účinkom.
 • Úspešne ho používali na zníženie ťažkostí vzniknutých po syfilitíde, kvapavke, kondylomatoch a iných bradavičnatých útvaroch, ktoré sú spôsobené papilomavírusmi a dávajú možnosť vzniku rôznych prekanceróz.
 • V bielej mágii najčastejšie spája s peniazmi. Ak zmiešame čaj s aromatickou škoricou, santalom, kadidlom a myrhou, získame skvelý prostriedok na zvýšenie prílivu peňazí do našej domácnosti. Zároveň je skvelou prísadou do vonných zmesí či vreciek.

Autorky: Marcela Šťastná, Zlatuše Knollová