Slzovka vzpruží Vašu slezinu aj náladu


Slzovka obecná, Perličkový jačmeň, Jóbové slzy, Hato-Mugi alebo Coix lacryma-jobi má v Číne dlhú históriu. Je to jedna zo starovekých obilnín v Číne, ktorá je známa ako „kráľovná trávových rastlín na svete“ a v Európe je známa ako „plodina života a zdravia“.

Dokonca v Japonsku bola slzovka nedávno klasifikovaná ako protirakovinová potravina, takže jeho nutričná hodnota je značná. Slzovka obecná je bohatá na množstvo vitamínov napríklad aj vitamín B1, minerálov, esenciálnych aminokyselín ako sú leucín, lyzín a arginín.

Číňania veria, že semená slzovky sú močopudné, pôsobia proti opuchom, vypudzujú hnis a ochladzujú. Preto sa najčastejšie odporúča ľuďom trpiacim stuhnutými a bolestivými kĺbmi, artritídou, reumatizmom, bradavicami a ekzémami, jednoducho so stavmi ktoré súvisia s nadmernou vlhkosťou v tele. Slzovka má tiež podpornú funkciu na metabolizmus, pomáha znížovať záťaže žalúdka a čriev. Číňania tiež veria, že pravidelná konzumácia slzovky je tiež veľmi prospešná pri liečbe chronickej enteritídy a dyspepsie. Čínsky perličkový jačmeň sa používa ako tradičné čínske tonikum predovšetkým na pokožku, pľúca a slezinu. Zlepšuje prietok vody v tele, takže ho môžu využiť tí, ktorí majú stagnáciu vody, ako je nafukovanie brucha a edém (nadmerná hmotnosť vody).

Účinky slzovky sú veľmi jemné, je ľahko stráviteľná aj absorbovateľná a teda úplne vhodná aj pre fyzicky oslabených ľudí. 

Zdravotné benefity slzovky 

Podporujte zdravú hladinu cukru v krvi: Obsah vlákniny v slzovke zabraňuje príliš vysokému zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Tí, ktorí trpia cukrovkou 2. typu, by mali zvážiť zaradenie slzovky do svojho bežného jedálnička.

Znižuje riziko rozvoja niektorých druhov rakoviny: Modernými farmakologickými štúdiami bolo dokázané, že slzovka má protirakovinové účinky. K protirakovinovým aktívnym zložkám slzovky patrí selén spolu s vlákninou, dokážu účinne inhibovať množenie rakovinových buniek, teda slzovka môže byť použitá ako podporná terapia pri rakovine žalúdka, krčka maternice, rakoviny hrubého čreva aj prsníka.

Priaznivá pre srdce: Pravidelná konzumácia slzovky znižuje srdcové choroby. V roku 2005 Food and Drug Administration (FDA) oznámil, že slzovka a produkty slzovku obsahujúce môžu tvrdiť, že znižujú riziko srdcovo-cievných chorôb. Slzovka je vhodným zdrojom niacínu, vitamínu B, ktorý poskytuje množstvo ochranných účinkov proti kardiovaskulárnym ťažkostiam.

Riadenie hmotnosti: Slzovka je vhodná na kontrolu hmotnosti a obezity, pretože je bohatá na vlákninu. Konzumácia potravín bohatých na vlákninu môže pomôcť zvýšiť sýtosť aj pocit sýtosti.

Ochrana pred detskou astmou: Konzumácia slzovky by mohla pomôcť znížiť riziko detskej astmy asi o 50 %.

Výživa pokožky: pomáha odstraňovať nedokonalosti a zjemňovať zhrubnutú pokožku, preto je slzovka v Ázii považovaná aj za kozmetickú pomôcku. Zomletím semien a zmiešaním s medom sa dá vyrobiť pasta, ktorá vyhladí problematickú pokožku, zníži škvrny a začervenanie.

Slzovka obecná, Hato-Mugi, Perličkov...

Slzovka obecná, Hato-Mugi, Perličkový jačmeň, Jóbové slzy 500g

Qi Drink Slzovka a Astragalus 100g

Qi Drink Slzovka a Astragalus 100g

Slzovka ako spása pre slezinu

Vraj niet orgánu v tele, ktorý by slzovka kladne neovplyvňovala, tvrdí to samotná tradičná čínska medicína. Najmä však prospieva zaťaženej a vyčerpanej slezine. Východný a západný postoj k slezine sa pomerne dosť líši. Zatiaľ čo západná medicína považuje slezinu za postrádateľnú, pre východnú medicínu je to hlavný orgán, ktorý v našom tele tvorí a distribuuje postnatálnu energiu. Slezina má vplyv na kvalitu krvi a schopnosti nášho imunitného systému, jej činnosť poškodzuje stres, negatívne myslenie a sústavné sťažovanie sa. Pes je zakopaný v tom, že oslabená slezina vedie k presne rovnakým mentálnym prejavom ako sú tie, ktoré spôsobujú jej oslabovanie. Narušená slezina vedie k narušenému tráveniu, ktoré sa prejavuje nadúvaním a nepríjemným pocitom plnosti. Oslabená slezina teda vedie k pocitu ťažoby na fyzickej aj psychickej úrovni. 

Pocity ťažoby a bezvýchodiskovosti sú prejavom toho, že energia v tele neprúdi, stagnuje a taká situácia nevyhnutne vedie do bažiny márnosti, k depresii a rakovine. Slzovka teda môže byť veľmi efektným pomocníkom v prípade rôznych nešpecifických psychických ťažkostí sprevádzaných vzdychaním a bezradnosťou. Určite by sme mali slzovku nasadiť vždy, keď máme hlúpu náladu, pretože máme problémy, sme v zložitej situácii alebo je toho na nás už skrátka priveľa. Aby ale slzovka takéto zázraky dokázala, treba ju užívať pravidelne a dlhodobo. Uvádza sa, že až niekoľko mesiacov. Môžeme ju pridávať do kaší alebo variť ako akúkoľvek inú obilninu, ale naozaj pohodlným spôsobom užívania je popíjanie slzovkového nápoja. Nápoj pripravený z uvarenej, usušenej a rozomletej slzovky má úctyhodné spektrum pozitívnych účinkov.

O stabilitu prvku Zeme, ku ktorému slezina patrí, sa treba starať, nezaťažovať svoju myseľ zbytočnými informáciami, žiť teraz a tu s odvahou a radosťou. Slzovka je pre slezinu naozajstná spása. Zlepší jej schopnosť filtrovať lymfu a pomôže tak pri odstránení nazbieraných toxických látok a predovšetkým hlienov, ktoré sa v tele tvoria vplyvom oslabenia sleziny. Posilnenie tohto orgánu vedie k citeľnému odľahčeniu.

Recepty na prípravu slzovky

Sladká kaša

8 polievkových lyžíc slzovky, 1 hrnček studenej vody na namočenie slzovky, cca 1 hrnček ďalšej tekutiny na varenie kaše – mlieko, rastlinné mlieko alebo ďalšia voda, štipka soli, 1 jablko, 1 hruška, 1 lyžica masla alebo kokosového oleja, 1 lyžička škorice, na dochutenie datľový, javorový sirup alebo med, 1 hrsť vlašských orechov na posypanie

Slzovku prepláchneme a necháme namáčať aspoň na 1 hodinu v studenej vode. Medzitým si nakrájame ovocie na malé kúsky a podusíme spolu so škoricou na masle alebo kokosovom oleji. K namočenej slzovke pridáme ďalšiu tekutinu podľa našej voľby, ideálne je napríklad kokosové alebo ryžové mlieko, štipku soli a varíme do mäkka asi 20–25 minút. Občas premiešame a strážime množstvo tekutiny tak, aby sa kaša nepripálila. Prípadne podlievame ďalšou tekutinou. Podávame s ovocným rozvarom, nasekanými orieškami, dosladíme podľa našej chuti sirupom alebo medom.

Nátierka so zeleninou

½ hrnčeka slzovky, 1 hrnček vody na namočenie slzovky, 1 mrkva, 1 petržlen, 1–2 strúčiky cesnaku, ½ cibule, 2 lyžice masla alebo oleja, 3 lyžice čerstvého syra, tvarohu alebo smotany na zjemnenie, soľ, čierne korenie, pažítka alebo petržlenová vňať na ozdobenie

Slzovku vopred namočíme do vody aspoň na 1 hodinu. Na masle alebo oleji orestujeme najemno nakrájanú cibuľku, cesnak, nahrubo nastrúhanú mrkvu, petržlen. Pridáme slzovku aj s vodou, osolíme, okoreníme podľa chuti a necháme variť domäkka. Občas premiešame, prípadne doplníme tekutinu. Rozmixujeme. Môžeme pridať na zjemnenie čerstvý syr, tvaroh alebo smotanu a dozdobiť vňaťou.

 

Zdroje: tkithealth.com
časopis Vitae 2020 / 09 - Mgr. Tereza Viktorová
časopis Vitae 2020 / 11 - Zuzana Komůrková