Žihľava je asi najviac známa ako tá bylina, ktorá pŕhli a bolí, mnohí ju tiež poznajú ako liečivú bylinu vhodnú na čaj a tí odvážnejší žihľavu poznajú ako bylinu, ktorá je chutná do šalátov či polievok.
Jedno je ale isté, pri množstve pozitívnych účinkov a množstve živín, ktoré žihľava obsahuje, môžeme žihľavu jednoznačne označiť za superpotravinu, ktorá má čo poskytnúť každému jedálničku.
Žihľava je bylina bohatá na množstvo vitamínov i minerálov, ako napríklad vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo, kremík. V rastline sú obsiahnuté látky ako kyselina listová, cholín (vitamín B4), betakarotén, biotín, vitamín K aj vitamín E V stonkách a listoch žihľavy sa nachádzajú flavonoidy, glisodurgicín, sirotinin, porfyrín, pantoténová a fenolkarboxylové kyseliny... . V koreňoch bola dokonca objavená prítomnosť aj alkaloidu nikotín, v semenách žihľavy je napríklad obsiahnutá kyselina linolová a vitamín C. Dokonca aj najmenej populárne chĺpky žihľavy obsahujú účinné látky ako napríklad kremik, kyselina mravčia a acetylcholín.
Žihľava vďaka takto bohatému obsahu živín má mnoho liečivých vlastností. Medzi tie hlavné patrí napríklad schopnosť zastaviť krvácanie, jej schopnosť pôsobiť močopudné a cholereticky, pomáha pri odstraňovaní rôznych zápalových procesov, prispieva k urýchľovniu obnovy slizníc tráviaceho traktu aj k normalizácii menštruačného cyklu. Účinky žihľavy na sliznice tráviaceho traktu sú prospešné aj pri riešení vredov či iných gastrointestinálnych problémoch. Jej choleretické účinky sú prospešné pri cholecystitíde a jej močopudné účinky sú prospešné pri zmierňovaní opuchov a ochoreniach spojených s obličkami. Tiež sa zistilo, že žihľava má expektoračný účinok (vykašliavanie) a zmierňuje kŕče. Žihľava vďaka vysokému obsahu účinných látok pomáha na prečistenie krvi, tiež pomáha normalizovať hladinu hemoglobínu v krvi a aktívne ovplyvňuje metabolizmus sacharidov.
Korene, listy či semená
Korene žihľavy sú výborným liekom na silný kašeľ. Odvar z koreňov sa tiež používa vo forme obkladov na rôzne kožné problémy, problémy ústnej sliznice aj na tonzilitídu (zápalové ochorenie mandlí).
Infúzia kvetov žihľavy sa používa pri poprhlení, pri problémoch s reumatizmom, na odstránenie obličkových kameňov, ako diuretikum aj na uvoľnenie hlienov, pri rôznych kožných problémoch. Diuretické vlastnosti žihľavy sa využívajú pri obličkových kameňoch, ascite, reumatizme. Pri liečbe artritídy, osteochondrózy, modrín, vyvrtnutí, zlomenín sa často používa žihľavový olej.
Účinné sú tinktúry a odvar z listov žihľavy, tie pomáhajú s krvácaním z maternice a hemoroidov, pri hnačke a problémoch so žalúdkom, pri alergiách, s horúčkou aj s vypadávaním vlasov.
Žihľavová šťava zase pôsobí povzbudzujúco na metabolické procesy, používa sa na zlepšenie trávenia potravy, na zlepšenie činnosti obličiek i pankreasu, šťava tiež pomáha účinne odstraňovať toxíny z tela. Čerstvá šťava z listov a semená žihľavy pomáhajú vyrovnať sa s osteomyelitídou a tráviacou dysfunkciou a používajú sa aj pri zvýšenom percente solí v kĺboch. Čerstvá šťava žihľavy sa môže používať aj zvonku vytieraním na pokožku, napríklad na vredy z kŕčových žíl, na zapareniny (dezinfikuje a lieči plienkovú vyrážku).
Odvar zo semien sa používa ako anthelmintikum (proti parazitom). Semená žihľavy sa v ľudovom liečiteľstve predpisovali mužom na impotenci i problémy s prostatou u a ženám na neplodnosť. Dokonca v ľudovom liečiteľstve sa používali semienka žihľavy na prevenciu mimomaternicového tehotenstva (raz denne 1-3g semienok, až dokým riziko nepominie). Semená sa tiež v ľudovom liečiteľstve používali na posilnenie funkcií nadobličiek, normalizáciu hladín cukru v krivi a rôzne kozmetologické problémy. Semená dokážu normalizovať prácu centrálneho nervového systému a sú skvelé aj pre ľudí, ktorí trpia nespavosťou.
Hlavné účinky semien žihľavy
Semienka žihľavy sú považované za západnú adaptogénnu bylinu, ktorá podporuje nadobličky a endokrinný systém. To je dôvod, prečo sa v bylinnej medicíne semienko žihľavy používa ako tonikum na únavu a vyčerpanie nadobličiek; pre ľudí, ktorí sú vyhorení, vyčerpaní a majú málo energie, strácajú chuť do života aj libido. Vďaka tomu, že semienko žihľavy dokáže zvýšiť testosterón v krvi, čím dokáže zlepšiť potenciu, libido aj erekciu. Navyše, doplnky vyrobené s obsahom semien môžu pomôcť pri liečbe adenómu prostaty aj iných mužských ochorení.
Bylinkári v dnešnej dobe používajú hlavne semienko žihľavy na zvýšenie energie, ako protizápalový a vysoko účinný obnovujúci účinok na obličky. Spomaľuje zlyhanie obličiek, čoho dôkazom je zvýšená glomerulárna funkcia obličiek a znížené hladiny kreatínu v sére. Moderné klinické štúdie ukázali, že žihľava chráni aj pečeň, opravuje ju a obnovuje funkcie pečene po oxidačnom poškodení.
Ďalšia makroživina nachádzajúca sa v semenách žihľavy nazývaná cholín (zložka lecitínu životne dôležitého pre funkciu pečene) sa niekedy používa na liečbu cirhózy pečene a hepatitídy. Štúdie tiež ukázali, že je skutočne protizápalový a zmierňuje kolitídu (zápal hrubého čreva).
Ako už bolo vyššie spomenuté, žihľavové semienka sú považované za západnú adaptogénnu bylinu a to aj vďaka tomu, že zlepšujú náladu. Konzumáciou surových a sušených semien žihľavy človek prijímá účinné látky, ktoré pozitívne stimulujú nervový systém, ide konkrétne o neurotransmitery acetylcholín a serotonín. Semená žihľavy tiež zvyšujú hladinu dopamínu, čo vytvára príjemné pocity.
Acetylcholín sa viaže na receptory nálady v našom mozgu a stimuluje autonómny nervový systém. Tým zlepšuje náladu a zvyšuje zmyslové vnímanie, rozsah pozornosti, ostražitosť a intuíciu. Narušenie acetylcholínu môže byť primárnou príčinou depresie. Serotonín pôsobí na centrálny nervový systém tým, že reguluje náladu, chuť do jedla a spánok, ovplyvňuje pamäť a učenie.
Zaujimavosť na okraj, vedeli ste, že je to serotonín, spolu s histamínom a kyselinou mravčou, ktoré spôsobujú to nepríjemné poprhlenie pri dotyku so žihľavou! Mimochodom, acetylcholín v prhlivých chĺpkoch žihľavy môže jednoducho vysvetliť, prečo starodávna metóda urtifikácie na úľavu od bolesti skutočne funguje!
Jednoducho povedané semeno žihľavy môže byť jedlom, o ktorom ste nevedeli, že ho potrebujete.
Recepty na prípravu prírodného liečivá zo semien žihľavy
Žihľavové semienko chutí vynikajúco. Môže byť použité namiesto maku v sušienkach, ovsených koláčoch, chlebe alebo môže byť použité ako posyp spolu so sekanými orechmi do šalátov. Semeno žihľavy vám dodá energiu a pomôže vám navodiť veselú náladu. Na povzbudenie zdravotných benefitov si dajte jednu až dve lyžice čerstvého alebo sušeného semienka žihľavy denne.
Žihľavových semienok môžete požuť až 20 gramov denne, ale veľa ľudí zistí, že stačí jedna čajová lyžička. Môžete ich primiešať do jogurtu, smoothie alebo ich pridajte do ovsenej kaše. Nesnažte sa ich však pridávať do štiav, pretože plávajú a je ťažké ich piť! Tiež ich môžete pomlieť a zmiešať s orechovým maslom alebo medom a vytvoriť si tak výživnú nátierku na Vaše obľúbené krekry, alebo pečivo.
Ak rozdrvené semená týždeň alebo dva vylúhujte na teplom mieste vo vašom obľúbenom oleji získate viacúčelový olej, ktorým viete dochutiť šalát, alebo ho môžete použiť spolu s éterickými olejmi ako protizápalovú masť pre artritické kĺby.
Na zvýšenie sexuálnej túžby a potencie u mužov by sa mali užívať najmä semená žihľavy. Tradičná medicína je bohatá na rôzne recepty, ktoré môžu zlepšiť potenciu. Jeden z najchutnejších receptov je jednoduché zmiešanie semien žihľavy s banánom, takto pripravenú kašu a konzumujete denne, kým sa libido neobnoví. Ďalší z receptov na zlepšenie potencie: 1 polievkovú lyžicu semien podrvte a zalejte 1 litrom vriacej vody a nechajte 30 minút odstáť. Takto pripravenú infúziu popíjajte v objeme 70 ml 3 x denne. Infúzia môže výrazne zlepšiť fungovanie reprodukčného systému, ako aj zlepšiť zdravie a zlepšiť metabolické procesy.
Podobný recept pre dosiahnutie infúzie je na 1 pohár čistej vody pridať 2 polievkové lyžice semienok žihľavy a povariť to na miernom plameni asi 10 minút, následne prefiltrovať a pridať pohár prevarenej čistej vody. Tento recept možno použiť nielen na zlepšenie potencie, ale aj na nespavosť (pije sa na úpravu spánku, 50 ml hodinu pred spaním) aj pri kašli, v tomto prípade je potrebné piť polievkovú lyžicu 3x denne.
Zo žihľavy si môžete doma jednoducho vyrobiť aj tinktúru. Vo svojej najzákladnejšej forme je tinktúra iba alkoholovým extraktom. V minulosti sa žihľavové semeno rozdrvilo a potom namočilo do vína. Rozdrvené semená môžete tiež vylúhovať v octe. Dnes sa domáce tinktúry dajú vyrobiť pomocou 40% čistého alkoholu v pomere 1 diel semena k 5 dielom alkoholu podľa objemu. Semeno sa musí najskôr rozdrviť a namočiť do čistého alkoholu až na 3 týždne, než sa scedí. Pri takto silnej koncentrácií je zvyčajná dávka nie je väčšia ako 2 ml užívaná 3- 4 x denne.
Kontraindikácie
Ako každý iný prírodný produkt, semená žihľavy majú liečivé vlastnosti aj kontraindikácie. Preto buďte opatrní pri konzumácií semienok žihľavy, neprekračujte 30 gramov denne. Môže to byť príliš stimulujúce a mohlo by vám to brániť v zaspávaní. Preto dávkovanie semienok neprekračujte, napríklad už veľká 250 ml šálka čaju zo žihľavy (varené čerstvé semienko žihľavy v pomere 1:12 (25 gramov až 300 ml vody) vám môže navodiť niekoľkodňový spánok!
Žihľava a jej časti sa neodporúča užívať ani ľuďom s hustou krvou, inak povedané majú vysokú zrážanlivosť krvi, pretože by to mohlo viesť k vytváraniu krvných zrazenín! Preto je žihľava kontraindikovaná pri kŕčových žilách, tromboflebitíde aj ateroskleróze a hypertenzii! Tiež z tohto dôvodu nie je žihľava vhodná ani pre tehotné ženy, najmä v posledných mesiacoch, pretože môže vyvolať predčasný pôrod. Dôležité je aj vedieť, že po pôrode, môže byť žihľava naopak prospešná, pretože semena žihľavy môžu zvýšiť laktáciu. Ak má dotyčný problémy s krvácaním spôsobeným polypmi, cystami, nádormy na vaječníkoch či maternici, tiež je zakázané užívať žihľavu. A samozrejme žihľavu nesmú užívať tí, ktorí majú neznašanlivosť alebo alergiu na žihľavu a jej časti.
Zdroje:
Napiers.net
EdaPlus.info
Autogear.ru