Pestrec mariánsky je stredomorská liečivá bylina, ktorá vyzerá ako bodliak. Pestrec je však veľmi účinnou bylinkou pre ľudí, ktorý majú problémy s pečeňou, dýchacími ťažkosťami a trávením.
Pestrec mariánsky je výbornou liečivou bylinou, ktorá obsahuje špecifické látky pre rýchlejšie obnovenie a regeneráciu orgánov.
Prejavy zhoršenej funkcie pečene
Pečeňové funkcie nie sú narušované len zo zjavných a závažných príčin, ako infekcie a akútna intoxikácia. Pečeň moderného človek bežne podstupuje zvýšenú záťaž vplyvom znečistenia životného prostredia, kozmetiky, čistiacich prostriedkov, nevyváženej stravy s nadbytkom chemikálií, stužených tukov, konzervantov. Pečeni škodí aj stres, prepracovanie a plytké dýchanie, užívania liekov vrátane hormonálnej antikoncepcie, alebo liekov na podporu plodnosti.
Pri dobrej genetickej výbave sa táto záťaž nemusí nijako prejaviť, ak však máte predispozíciu na oslabenie pečene, môže sa to prejaviť ako:
- problematická menštruácia: veľmi silné alebo slabé krvácanie, bolesti pred a počas menštruácie, PMS a iné symptómy súvisiace s estrogénovou dominanciou (vaječníkové cysty, myómy,endometrióza)
- neplodnosť a opakované potraty
- narušená zrážanlivosť krvi
- kožné problémy – ekzémy, akné
- narušené trávenie – zhoršené trávenie mastných jedál
- náladovosť, výbuchy hnevu
- bolesti hlavy
Pestrec mariánsky a jeho pozitívne účinky pre zdravie
Pestrec mariánsky obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa v potravinách, ktoré konzumujeme vyskytujú len zriedka, ale bez nich sa nedokážu vstrebať niektoré vitamíny a minerály a tým ochudobňujeme organizmus o tieto zložky, čo znamená rýchlejšie starnutie, chorobnosť, obéznosť. Ďalšie dôležité sú bielkoviny, vláknina, silice, flavonoidy, silybín, silymarín, tyramín, histamín, sacharidy, a síru. Je veľmi vhodný pri otravách v dôsledku intoxikácie alkoholom, drogami, priemyselnými chemikáliami alebo hubami a taktiež pri žltačke, mononukleóze a rôznych iných poškodeniach pečene. Podáva sa aj po chemoterapii, na regeneráciu pečeňových buniek, je silný antioxidant.
Pestrec mariánsky zlepšuje funkciu pečene tým, že bráni eliminácii glutatiónu, aminokyseliny, ktorá sa tvorí v pečeni a ktorá je nevyhnutná pre detoxikačný proces. Silymarín a silibinín sú najsilnejšou a najaktívnejšou zložkou, vďaka ktorým pestrec mariánsky má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Komplexné látky silymarínu sa úspešne viažu na pečeňové bunky, čím účinne bránia vstupu toxínov do pečene. Silymarín sa koncentruje v obličkových bunkách a podporuje regeneráciu v renálnych tubulárnych epitelových bunkách. Je dokázané, že účinná látka silymarín je schopná chrániť obličky pred poškodením sposobeným jedmi.
Pestrec mariánsky okrem toho, že celkovo zlepšuje funkcie pečene, podporuje metabolizmu uhľohydrátov aj využitie inzulínu a podporuje aj hormonálnu funkciu a to tým, že pomáha enzýmu (cytochróm P450), ktorý obnovuje hormonálnu rovnováhu tela v endometrióze a endoteliálnej hyperplázii, vďaka svojej regulačnej úlohe estrogénu.
Pestrec a jeho účinky:
- Podporuje imunitu
- Detoxikuje organizmus
- Antiseptické účinky
- Najsilnejší účinok v regenerácii pečeni
- Obnovuje funkciu pečene
- Odstraňuje tuk z pečene
- Posilňuje pečeň po chorobách (hepatitída, cirhóza) či závislostiach (alkohol, lieky, drogy)
- Zlepšuje funkciu krvného obehu
- Zvyšuje tlak v cievach
- Posilňuje srdce a cievy
- Znižuje vysoký cholesterol
- Zmierňuje a lieči alergie, astmu a iné dýchacie choroby
- Podporuje trávenie
- Zlepšuje funkciu žalúdka a žlčníka
- Odstraňuje migrény a bolesti brucha (hnačky, plynatosť)
Kto ho môže užívať?
Pretože pestrec nemá viac-menej žiadne závažné vedľajšie účinky a neobsahuje pre pečeň škodlivé látky, je veľmi bezpečnou voľbou pre ich liečbu. Jediné prípady, keď sa túto bylinu neodporúča aplikovať, sú u žien v tehotenstve a pri dojčení a u ľudí s vysokým krvným tlakom. V ojedinelých prípadoch sa môže objaviť alergická reakcia. Ak trpíte nejakou závažnou chorobou, radšej sa o jeho aplikácii poradíme s lekárom, všeobecne je však bezpečnou bylinou.
Zdroj: zdravievkocke
Pečeňová očistná kúra
Telo, ktoré je zaťažené toxínmi sa môže okrem jarnej únavy, ktorej pripisujú aj nedostatok vitamínov, najmä C a B prejavovať rôznymi príznakmi. Patrí sem zápcha, tráviace poruchy, prírastok na váhe, plynatosť a nadúvanie, podráždenosť, zlý spánok, vyčerpanosť, nervozita, bolesti hlavy, bolesti žlčníka a pečene.
Pečeň je dôležitý orgán pre detoxikáciu organizmu. Akékoľvek toxíny, ktoré zhoršujú činnosť pečene, majú negatívny vplyv na celkové zdravie. Pečeň má i tráviacu funkciu. Denne produkuje okolo 1-1,5 litra žlče. Žlč je zložitý roztok, ktorý obsahuje hlavne žlčové kyseliny a cholesterol. Keď sa žlč príliš zahustí vznikajú mazľavé zátky až kamienky rôzneho zloženia. Tieto nánosy zabraňujú nielen správnemu tráveniu, ale aj detoxikačnej funkcii pečene. Vo vnútri sa môžu skrývať rôzne mikroorganizmy napr. salmonely, staphylokoky, streptokoky a pod. Tieto nánosy zároveň bránia správnemu metabolizmu cholesterolu. Z toho vyplýva, že pre správnu funkciu organizmu je potrebné žlčovody čistiť. Pred pečeňovou očistou odporúčame absolvovať črevnú očistu hydrocolonom alebo klystírmi a obličkovú (ľadvinovú) očistu (nie sú podmienkou). Pri pečeňovej očiste uvidíte ako sa telo zbavuje mazľavej cholesterolovej hmoty, rôznych kamienkov a črevných koprolitov. Očistu je vhodné na začiatku opakovať 3x po 6 týždňoch a v ďalších rokoch 2x ročne.
Ingrediencie:
- Glauberova horká soľ (síran horečnatý) – 50 g
- Olivový olej extra virgin z prvého lisovania v BIO kvalite – 1,2 dl
- čerstvá šťava z ružového grapefruitu – 1 veľký alebo 2 malé – aby ste získali 1 až 1,5 dl šťavy
- slamka na pitie (nie je podmienkou)
Pečeňovú očistu robte v sobotu, aby ste v nedeľu mohli odpočívať. Deň pred tým prerušte očistu obličiek. Nejedzte mastné jedlá, iba varené obilie (žiadne maslo ani mlieko). Zeleninu varte iba vo vode. Vytvorí sa tak veľký tlak v pečeni, ktorého pôsobením dôjde k vytlačeniu väčšieho množstva žlčových kamienkov.
14:00
Po 14:00 hod nejedzte, ani nepite. Pokiaľ toto pravidlo porušíte, budete sa cítiť zle. Pripravte si roztok horkej soli. Rozmiešajte 50g v 8 dcl vody. Jedna dávka predstavuje 2 dcl. Roztok uchovajte v chladničke.
18:00
Vypite 1. dávku roztoku horkej soli. Pre zlepšenie chuti môžete pridať vitamín C. Môžete zapiť čistou vodou.
20:00
Vypite 2. dávku roztoku horkej soli. Od 14:00 ste nejedli, ale napriek tomu nebudete cítiť hlad. Časové rozvrhnutie kúry by ste mali dodržiavať s maximálnou odchýlkou 10 minút.
21:45
Do väčšej nádoby nalejte olivový olej (1,2 dcl). Do inej nádoby vytlačte grapefruit a dužinu odstráňte. Mali by ste získať aspoň 1 dcl šťavy. Šťavu prilejte do olivového oleja, uzavrite viečkom a poriadne zatrepte. Teraz navštívte toaletu (raz alebo viackrát, aj keby ste mali zmeškať dávku o 22:00). Dbajte však o to, aby ste sa oneskorili maximálne o 15 minút.
22:00
Vypite pripravený nápoj z olivového oleja a grapefruitovej šťavy. Pite ho cez slamku, uľahčí vám to preglgávanie. Pokiaľ je to možné, pri pití stojte. Dávku vypite do 5 minút. Ihned' si ľahnite. Pokiaľ si neľahnete, mohli by ste narušiť celú očistunú kúru. Čím skôr si ľahnete, tým viac kamienkov opustí vaše telo. Ľahnite si na chrbát s hlavou mierne zdvihnutou na vankúši. Snažte sa predstaviť si, čo sa deje vo vašej pečeni. Najmenej 20 minút ostaňte v absolútnom kľude. Ucítite, ako sa v žlčovode posúvajú kamienky. Vďaka horkej soli Vám to nebude spôsobovať bolesť.
Ráno po prebudení
Vypite 3. dávku horkej soli. Pokiaľ je Vám nevoľno, s týmto pitím počkajte. Môžete si ľahnúť späť do postele. Dávku nepite pred 6:00. 0 dve hodiny neskôr vypite 4. (poslednú) dávku horkej soli a môžete sa vrátiť do postele. O ďalšie 2 hodiny neskôr sa môžete najesť. Začnite ovocnou šťavou. 0 pol hodiny môžete jesť ovocie a o ďalšiu hodinu môžete zjesť bežné (aj keď ľahké) jedlo. Večer by ste sa už mali cítiť zdravý.
Ako ste boli úspešný?
Ráno počítajte s hnačkou. V stolici sú zelené kamienky, ktoré potvrdzujú, že sa nejedná iba o zvyšky jedla. Stolica väčšinou klesne na dno, ale kamienky plávajú na povrchu, pretože obsahujú cholesterol. Prvá kúra Vám môže pomôcť na niekoľko dní, ale ako sa budú zostávajúce kamienky posúvať dopredu, symptómy Vašich problémov sa môžu vrátiť späť. Pečeňovú kúru zopakujte po 6 týždňoch. Nikdy ju však nerobte keď ste chorý. Niekedy sú žlčovody plné kryštálikov cholesterolu, ktoré sa nesformovali do kamienkov. Vyzerajú ako smeti plávajúce na hladine vody v záchodovej mise. Majú hnedé sfarbenie a ich odstránenie je rovnako dôležité ako zbavenie sa kameňov. Po pečeňovej kúre sa môžete 1 alebo 2 dni cítiť chorý, ale väčšinou je to v prípadoch, keď bola zanedbaná obličková kúra.