Sagan Dalya - silnejší stimulant ako káva či ženšeň


Listy a kvety tejto byliny Sagan Dalya, majú magickú silu, ktorá telu dodáva vitalitu, posilňuje pracovitosť, zvyšuje potenciu a v ľudovom liečiteľstve sa používala pri rôznych chronických ochoreniach sprevádzajúcich zníženie životnej sily.

Sagan Dalya je mimoriadne stimulujúca bylina, ktorá svojím nabudzujúcim účinkom výrazne prevyšuje dobre známu kávu ale aj byliny ako zlatý koreň, schizandra či ženšen! Traduje sa, že už aj len jeden list byliny je dostatočným množstvom na stimuláciu tela energiou, ktorá vydrží celý deň. Listy a kvety tejto rastliny majú magickú silu, ktorá telu dodáva vitalitu, posilňuje pracovitosť, zvyšuje potenciu a v ľudovom liečiteľstve sa používala pri rôznych chronických ochoreniach sprevádzajúcich všeobecné zníženie životnej sily, bolesti hlavy, nespavosť, vyčerpanie...

 

 

Sagan Dalya je malý, veľmi krásny a špecifický vždyzelený kvetinový ker. Je to endemická vysokohorská rastlina, ktorá pochádza z vysokých hôr, ležiacich okolo veľkého sibírskeho jazera Bajkal. Pôvodné obyvateľstvo oblasti Bajkal bylinu Sagan Dalya nazývalo „biele krídlo“. Listy Sagan Dalya obsahujú bohaté množstvo éterických olejov a zriedka študované alkaloidy, flavonoidy: myricetín, kvercetín, dihydrokercetín, rutín. Navyše, pokusy o kultiváciu tohto druhu v botanických záhradách nemali úspech, čo značí aj to, že bylina pochádza zo svahov hôr Buryatie a nie z nejakého skleníka. 

Legendy o vzniku Sagan Dalya

O pôvode mimoriadnych, stimulujúcich účinkov byliny sa tradujú rôzne legendy. Jedna hovorí o tom ako víťazní bojovníci vracajúci sa z boja zapichli svoje kopije do svahov hory, aby pozdravili ich domovskú zem a v priebehu času sa v týchto miestach objavil ker, ktorý ľuďom naakumulovanú energiu, silu, vitalitu a potenciu dodával.

Iná, romantickejšia legenda z oblastí Burjatija hovorí príbeh o tom, ako v skorých hodinách brieždenia na stŕmy útes vyletel biely orol Sagan a zmenil sa na mladého muža. Na útese sa Sagan stretol so svojou milovanou, dcérou pastiera, Dalyou. Ale neprajná čarodejnica rozmiestnila po útese pasce na Sagana a Dalyi doniesla odvar navodzujúci hlboký spánok. A zatiaľ čo Dalya spala hlbokým spánkom Sagan spadol do pripravenej pasce. Keď sa Sagan zmenil na orla, podarilo sa mu dostať z pevne zovretej pasce, aj keď pri tom stratil množstvo zakrvaveného peria. Dalya po prebudení, keď prišla na to čo sa stalo, preronila mnoho sĺz a obviňujúc sa za smrť svojho milého, sa Dalya rozhodla padnúť z útesu. Ale padajúca Dalya bola zachytená bielymi krídlami a unášaná v ďaleké diaľky. A na miestach, kde ležalo zakrvavené perie orla Sagana, vyrástol liečivý krík, ktorý dostal meno podľa mien milencov - Sagan Dalya.

 

 

Účinky byliny Sagan Dalya 

V ľudovom liečiteľstve Ruska a domorodých kmeňov východnej Sibíri Sagan Dalya stále používa na liečenie chorôb srdca, nervov a žalúdka, ako aj na diuretickú liečbu, potenie a zníženie horúčky. Táto široká aplikácia rastliny je spojená s presvedčením, že okamžite pôsobí na celé ľudské telo.

Užitočné benefity byliny Sagan Dalya 

 • Spomaľuje prirodzené starnutie vďaka vysokému obsahu antioxidantov 
 • Posilňuje imunitu a odolnosť voči rôznym druhom chorôb 
 • Reguluje činnosť kardiovaskulárneho a močového systému 
 • Stabilizuje krvný tlak 
 • Odstraňuje prebytočné zadržiavanie vody a zmierňuje opuchy 
 • Má priaznivý vplyv na mužskú potenciu a sexuálnu aktivitu u žien. 
 • Odstraňuje toxíny a pomáha detoxikovať
 • Zlepšuje stav pleti a vlasov 
 • Je vhodný ako doplnok výživy na chudnutie 
 • Dokonale zmierňuje poopilostné stavy 
 • Stimuluje mozgovú aktivitu, pozornosť aj koncentráciu
 • Zlepšuje náladu, zmierňuje stres a napĺňa vitalitou 
 • Je indikovaný tiež na ženské ochorenia.

 

Ivan čaj - z listov vrbovky úzkolist...

Ivan čaj - z listov vrbovky úzkolistej - 75g

Ivan čaj z Komarice s Rhododendronom...

Ivan čaj z Komarice s Rhododendronom Adamsii - 75g

Ivan čaj - z listov a kvetov vrbovky...

Ivan čaj - z listov a kvetov vrbovky úzkolistej - 75g

 

Čajový nápoj Sagan Dalya

Sagan Dalya vytvára sladko voňajúci nápoj s príjemnou chuťou, ktorý vás naplní inšpiráciou, upokojí, jemne tonizuje, dá vám pocit pokoja a harmónie, uloží všetko na svoje miesto a nasmeruje vaše myšlienky správnym smerom. 

Nápoj pôsobí na bunkovej úrovni a je prospešný pre všetky telesné systémy. Pitím čaju sa chránite pred negatívnymi environmentálnymi faktormi a dôsledkami stresu. Nepite však čaj viac ako 2 krát denne a pred spaním, pretože má silné tonizujúce účinky. 

Ak pijete bylinkový čaj Sagan Dalya každý deň asi mesiac, musíte si urobiť prestávku cca 2 týždne, aby ste sa vyhli nadmernému hromadeniu fytogénnych účinných látok vo vašom tele. Čaj nie je najvhodnejšie piť v prvom trimestri tehotenstva a dojčenia.

 

Zdroje: