Tajomný elixír Chanca piedra


Bylina je užívaná tradičným domorodým liečiteľstvom natívnych indiánskych kmeňov na podporu obličiek a pečene, na ochranu močových ciest a reguláciu cholesterolu.

Peru je krajina s bohatou kultúrou, dlhoročnými tradíciami, nespočetnými prírodnými krásami a tajomstvom opradenými príbehmi “zázračných” uzdravení pomocou rituálov, byliniek a rôznych “medicín” domorodých šamanov. Poďme sa preto bližšie zoznámiť s často používanou rastlinkou zvanou chanca piedra (čítaj čanka piedra)

Tropický dar

Už po tisíce rokov velebia jej schopnosti ako pôvodní juhoamerickí indiáni, tak Ajurvéda. Je teda len dobre, že ju postupne objavuje aj západná medicína. V posledných dekádach sa uskutočnilo niekoľko výskumov, ktoré ľahko potvrdzujú pozitívny vplyv na zdravie človeka.

Chanca piedra obsahuje množstvo látok významných a nepostrádateľných pre ľudský organizmus: napr. rutín, vitamín C, triesloviny, saponíny, flavonoidy, alkaloidy a mnoho ďalších. V indickej medicíne sa nazýva Pitirishi alebo Budharti. Je súčasťou ájurvédskych liečebných procedúr, používa sa najmä pri bronchitíde, astme, žltačke, TBC, anémii či nadmernej dehydratácii.

Lapacho (Tabebuia serratifolia) - 1...

Lapacho (Tabebuia serratifolia) - 105 g

Chanca piedra (Phyllanthus niruri) -...

Chanca piedra (Phyllanthus niruri) - 105 g

Maytenus ilicifolia - bylinný čaj - ...

Maytenus ilicifolia - bylinný čaj - 105 g

Zdravotné benefity byliny

Čaj Chanca Piedra je výborným pomocníkom pri ochoreniach pečene. Má silne protizápalový účinok. Je účinný nielen pri žltačke, ale aj pri zápale obličiek, močových ciest, prostaty, alebo žlčníka. Podporuje vylučovanie kyseliny močovej, a preto je vhodné piť ho aj ako doplnok liečby dny. Prečisťuje obličky a močové cesty, znižuje bolestivosť kĺbov. Stimuluje tvorbu žlče a uľahčuje trávenie.

Ďalší názov, s ktorými sa v súvislosti s touto rastlinou môžeme stretnúť je stone broker, shatter stone alebo po slovensky drvič kameňov. Tento názov si vyslúžila vďaka schopnosti odstraňovať žlčové a obličkové kamene. Už podľa spomínaného názvu sa používa najmä vo fytoterapii urologických ťažkostí. Je močopudná a zároveň má schopnosť rozpúšťať močové kamene. Pôsobí na uvoľňovanie hladkého svalstva, vďaka tomu sa obličkové kamene sami uvoľní a vyjdú z tela prirodzenou cestou. Chanca Piedra má aj analgetické účinky, takže ľudia s močovými kameňmi hlásili pocítenia úľavy od bolesti ešte pred samotným vypudením kameňov. Tieto spazmolytické vlastnosti alkaloidov obsiahnutých v Chance Piedre majú vplyv nie len na uvoľnenie hladkého svalstva močových a žlčových ciest, ale aj na uvoľnenie a zoslabenie kŕčov pri menštruačných bolestiach. 

Vzhľadom k vysokým protizápalovým vplyvom ju možno využiť pri zápale močového mechúra, pečene a obličiek, pohlavných ochorení, ale aj bežných črevných infekciách. Vhodná je najmä u chronických urogenitálnych ochorení.

Vďaka tomu, že Chanca piedra podporuje a zlepšuje funkciu obličiek a pečene, pomáha správne tráviť tuky (odbúravanie tukov z pečene) a znižuje cholesterol. Navyše je aj vhodná pre detoxikáciu týchto orgánov. Pozitívne účinky boli preukázané u ochorení ako je žltačka alebo dokonca malária.

Pre mierne laxatívne účinky možno užiť pri zápche, kolikách, črevných a tráviacich ťažkostiach, nadúvaní a tenezme (bolestivé nutkanie na stolicu). Jej účinky sú žiaduce aj pre diabetikov. Znižuje totiž hladinu cukru v krvi a tiež krvný tlak

Vďaka tomu, že Chanca Piedra zabíja baktérie aj vírusy a znižuje zápaly a horúčku je možné ju použiť aj pri bežných ochoreniach ako je nachladnutie, chrípka, bronchitída. Svojim účinkom Chanca piedra aj podporuje celkovú imunitu čo prispieva k zmierňovaniu prejavov astmy.

Preukázaná bola aj schopnosť Chanca Piedra zabraňovať mutácii buniek, teda spomaľovať alebo zastaviť rakovinové bujnenie. 

Chanca piedra má jednoducho obšírny zoznam vlastností, ktoré sú: antispazmatické, myorelaxačné, pôsobiace proti cudzopasníkom. protizápalové, antivírusové, analgetické, spazmolytické, močopudné, hepatoprotektívne (ochrana pečene pred vírusovým zápalom pečene typu B), očistné, tonizujúce.