Tribulus Terrestris nielen pre Vaše libido


V dôsledku dlhodobého stresu, finančných a sociálnych neistôt, prepracovanosti a celkového vypätia sa vytvára živná pôda pre rozvoj nízkeho alebo strateného libida.

A pretože zdravé a primerané libido k životu patrí, je nevyhnutné vnímať tento prejav ako signál preťaženého organizmu, ktorý volá o pomoc.

Odpoveď na otázku, ako riešiť uvedený fenomén súčasnosti, môžeme nájsť v bylinke Tribulus terrestris (kotvičník zemný). Táto rastlina má výrazné povzbudzujúce účinky na libido. Jej pôsobenie je však oveľa komplexnejšie a previazanejšie.

Ako vyzerá kotvičník

Na rozdiel od výrazného vplyvu na zdravie človeka je táto jednoročka svojím zjavom pomerne nenápadná. Rastie na piesočnatých pôdach, a ako napovedá latinský názov “terrestris”, plazí sa po zemi; tak ju ľahko prerastú a zatienia okolité rastliny. Tribulus má drobné stojaté listy pokryté chĺpkami a jednoduché žlté kvety. Plody sú tvrdé a pichľavé.

Na fytoterapiu sa používajú všetky časti byliny, vrátane koreňa. Kotvičník pôvodne pochádza pravdepodobne z južnej a východnej Ázie. Odtiaľ sa jeho výskyt rozšíril do ďalších oblastí sveta. Dnes sa s ním môžeme stretnúť aj v Afrike, Amerike, Európe, a dokonca aj u nás.

Pôsobenie na ľudský organizmus

Hormonálny systém

Tribulus terrestris je najviac žiadaný a propaguje sa vďaka svojmu nezameniteľnému vplyvu na hormonálny systém. Štúdie a výskumy preukázali schopnosť kotvičníka zvyšovať hladinu testosterónu u mužov a estrogénu u žien, a to predovšetkým vo vekovej kategórii nad 40 rokov, kedy množstvo týchto hormónov začína postupne klesať.

Je vhodný pri predmenštruačnom syndróme a v období menopauzy na tlmenie takých prejavov, ako sú návaly horúčavy, premeny nálad, podráždenosť, nespavosť a napätie. Ženám vo vyššom veku navyše hrozí riziko osteoporózy (oveľa častejšie než u mužov), čo je dané práve hormonálnymi zmenami, úbytkom estrogénu a následným rednutím kostí. Tento proces kotvičník úspešne spomaľuje. Harmonizuje aj činnosť štítnej žľazy a pomáha pri problémoch s prostatou a poruchách plodnosti.

Tribulus Terrestris Forte - 30 ml

Tribulus Terrestris Forte - 30 ml

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris...

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) - sypaný čaj - 105 g

Metabolizmus

Pri pravidelnom konzumovaní kotvičníka výrazne klesá množstvo cholesterolu, lipidov a cukrov v krvi. Mužov aj ženy iste poteší informácia, že bylina prispieva k premene telesného tuku na svalovú hmotu. Tu by som však chcela upozorniť, že samotné pitie čaju nestačí. Na dosiahnutie žiadúcich výsledkov je nevyhnutná fyzická aktivita. Ak sa zároveň užívajú doplnky s obsahom tribulusu, celý proces sa urýchli a umocní. Šaty či iný druh odevu, ktoré sme predtým odložili ako priveľmi úzke a bolo nám ich úprimne ľúto, si potom s úsmevom a pocitom víťazstva môžeme opäť vziať do spoločnosti. Nárast sebadôvery, empatia k druhým ľuďom a získanie vnútorného pokoja tiež neodmysliteľne patria k príjemným prednostiam tejto rastliny.

Ďalšie účinky Tribulus terrestris obsahuje mnoho významných látok, ako sú napr. fytosteroly (“anabolické steroidy”), sapogeníny, alkaloidy, flavonoidy, triesloviny, živice, bielkoviny, minerálne látky a pomerne značné množstvo vitamínu C.

Vďaka tomuto zloženiu ovplyvňuje bylina celý rad životne dôležitých orgánov a funkcií. Vyhľadáva sa predovšetkým pre svoj vplyv na výkonnosť, vytrvalosť, schopnosť posilniť fyzickú aktivitu, vitalitu a obranyschopnosť. Okrem už spomínaných účinkov zlepšuje krvný obeh, rozširuje cievy a znižuje krvný tlak, upravuje krvnú zrážanlivosť. Užíva sa pri artérioskleróze, srdcovej ischémii a angine pectoris. Je podporným prostriedkom pri liečbe ochorenia pečene, dny a lumbaga (ľudovo povedané “houser” alebo “hexenšus”). Pôsobí aj močopudne, rozpúšťa obličkové a močové kamienky a pomáha pri urologických a obličkových chorobách. Zvyšuje vylučovanie žlče, stimuluje sekráciu žalúdočných štiav a zlepšuje peristaltiku čriev.

Zdroj: časopis Vitae

Autorka: Zlatuše Knollová