Qi Drink - nápoj, ktorý povzbudí a zlepší náladu, zároveň odhlieni a pomôže pri tráviacich a iných problémoch


QI drink -  nápoj zo slzovky, obilniny,  je nanajvýš vhodný na podporu sleziny. Môžete si s ním vytvoriť pravidelnú rannú chvíľku pre seba, určite vám urobí dobre na tele aj duchu. 

Slzovka obyčajná je vlastne tráva, ako všetky ostatné jednoklíčnolistové rastliny z čeľade lipnicovitých. Ale niektoré trávy zaujímajú človeka viac než iné. Tie trávy, z ktorých je možné získať obilninu bohatú na škroby, sa nazývajú obilniny. Slzovka je tropická obilnina, ktorá sa v súčasnosti pestuje v strednej a západnej Číne, Indii, tropickej Afrike, Brazílii a južných oblastiach USA. Táto veľmi prispôsobivá, až tri metre vysoká jednoročka patrí k najstarším pestovaným plodinám sveta a dokonca je veľmi liečivá.
Z dietetického hľadiska obsahuje slzovka 52% škrobu, 7% tuku a 18% bielkovín, dokonca aj esenciálne aminokyseliny, ktoré si ľudské telo nedokáže vyrobiť samo – leucín a lysín. Výhodou slzovky je fakt, že neobsahuje lepok a aj vďaka tomu sa v nej prítomné minerály veľmi dobre vstrebávajú. Za zmienku stojí prítomnosť draslíka, vápnika, horčíka, železa, medi, mangánu, fosforu, zinka a vysoký obsah vitamínov radu B.

Spása pre slezinu

Vraj niet orgánu v tele, ktorý by slzovka kladne neovplyvňovala, tvrdí to samotná tradičná čínska medicína. Najmä však prospieva zaťaženej a vyčerpanej slezine. Východný a západný postoj k slezine sa pomerne dosť líši. Zatiaľ čo západná medicína považuje slezinu za postrádateľnú, pre východnú medicínu je to hlavný orgán, ktorý v našom tele tvorí a distribuuje postnatálnu energiu. Slezina má vplyv na kvalitu krvi a schopnosti nášho imunitného systému, jej činnosť poškodzuje stres, negatívne myslenie a sústavné sťažovanie sa. Pes je zakopaný v tom, že oslabená slezina vedie k presne rovnakým mentálnym prejavom ako sú tie, ktoré spôsobujú jej oslabovanie. Narušená slezina vedie k narušenému tráveniu, ktoré sa prejavuje nadúvaním a nepríjemným pocitom plnosti. Oslabená slezina teda vedie k pocitu ťažoby na fyzickej aj psychickej úrovni. Pocity ťažoby a bezvýchodiskovosti sú prejavom toho, že energia v tele neprúdi, stagnuje a taká situácia nevyhnutne vedie do bažiny márnosti, k depresii a rakovine.

O stabilitu prvku Zeme, ku ktorému slezina patrí, sa treba starať, nezaťažovať svoju myseľ zbytočnými informáciami, žiť teraz a tu s odvahou a radosťou. Slzovka je pre slezinu naozajstná spása. Zlepší jej schopnosť filtrovať lymfu a pomôže tak pri odstránení nazbieraných toxických látok a predovšetkým hlienov, ktoré sa v tele tvoria vplyvom oslabenia sleziny. Posilnenie tohto orgánu vedie k citeľnému odľahčeniu.

 

Slzovka obecná, Hato-Mugi, Perličkov...

Slzovka obecná, Hato-Mugi, Perličkový jačmeň, Jóbové slzy 500g

Qi Drink Slzovka a Astragalus 100g

Qi Drink Slzovka a Astragalus 100g

Koniec hlúpej nálady

Mám tušenie, že slzovka môže byť veľmi efektným pomocníkom v prípade rôznych nešpecifických psychických ťažkostí sprevádzaných vzdychaním a bezradnosťou. Určite by sme ju mali nasadiť vždy, keď máme hlúpu náladu, pretože máme problémy, sme v zložitej situácii alebo je toho na nás už skrátka priveľa. Aby ale slzovka takéto zázraky dokázala, treba ju užívať pravidelne a dlhodobo. Uvádza sa, že až niekoľko mesiacov. Môžeme ju pridávať do kaší alebo variť ako akúkoľvek inú obilninu, ale naozaj pohodlným spôsobom užívania je popíjanie slzovkového nápoja. Nápoj pripravený z uvarenej, usušenej a rozomletej slzovky má úctyhodné spektrum pozitívnych účinkov.

Pomáha odstraňovať toxíny a ťažobu, celkovo čistí črevá a pleť, posilňuje slezinu, obličky a regeneruje pľúca. Vďaka ochrannému vplyvu na epitelové vrstvy buniek pomáha pri všetkých vredových chorobách. Výpočet priaznivých účinkov slzovky je nekonečný. Tradične sa slzovka používa v kombinácii s kozincom blanitým (Astragalus membranaceus), ktorý jej pôsobenie podporuje a výrazne umocňuje. Preto je bylina aj súčasťou QI drinku, ktorý budete teraz môcť vyskúšať.

Kedy najlepšie

Slzovkový nápoj je najlepšie popíjať ráno na lačno, ideálne v dvojhodine aktivity sleziny medzi 9. a 11. hodinou. Rozhodne je nevyhnutné poslať ho slezine teplý, pretože tak to má rada. Ak budete potrebovať, môžete si ho osladiť medom, ale nie je to nevyhnutné, pretože samotný je sladkastý. Život môže byť naozaj sladký a strážkyňou ľahkosti vášho bytia je slzovka.

Účinky Slzovky obecnej

 • Odstraňuje odpadové produkty látkovej výmeny a detoxikuje organizmus
 • Posilňuje slezinu, obličky a regeneruje pľúca
 • Používa sa pri kašli a respiračných ochoreniach – virózach, chrípkach, zápaloch priedušiek a pľúc
 • Podporuje funkciu pečene, priaznivo pôsobí na hladinu cholesterolu, pomáha pri trávení tukov
 • Uľavuje pri prekyslení organizmu a tým dopĺňa liečbu metabolických syndrómov, dny, reumatických ochorení, celiakie, žlčníkových a obličkových kameňov
 • Harmonizuje a tonizuje oslabené trávenie
 • Osvedčuje sa pri nadúvaní, hnačkách a pocitoch plnosti
 • Pôsobí pri žalúdočnej a črevnej slabosti, čistí črevá
 • Pomáha pri regenerácii vredových chorôb tráviaceho ústrojenstva
 • Odstraňuje hlieny a nadmernú vodnateľnosť/opuchy, je močopudná
 • Uľavuje od ťažkých myšlienok, zlých nálad a depresie
 • Osvedčuje sa pri liečení cýst, myómov, fibrómov, pri zväčšenej prostate, zdurení nosných a krčných uzlín
 • Uvoľňuje napätie šliach a kŕče v končatinách
 • Má priaznivý vplyv na pokožku a jej vzhľad, pomáha liečiť ekzémy a zápaly kože
 • Spomaľuje šedivenie vlasov
 • Účinkuje na celulitídu

Autor: Mgr. TEREZA VIKTOROVÁ