Optimálne stravovanie je jedným z kľúčov k plnohodnotnému životu a jednou z dôležitých zložiek vyváženej stravy sú omega-3 mastné kyseliny. Tieto esenciálne tuky si naše telo nedokáže vytvoriť samo, preto ich musíme získavať zo stravy.
Omega-3 mastné kyseliny sú známe svojimi priaznivými účinkami na srdce, mozog a celkové zdravie. Najdôležitejšie z omega-3 mastných kyselín sú DHA (kyselina dokosahexaenová) a EPA (kyselina eikosapentaenová), ktoré sa vo vysokých koncentráciách nachádzajú v rybom oleji.
Omega-3 mastné kyseliny patria medzi viacnenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú esenciálne pre správnu funkciu nášho organizmu.
Hlavné typy omega-3 kyselín sú:
- ALA (kyselina alfa-linolénová) – nachádza sa najmä v rastlinných zdrojoch, ako sú ľanové semená, chia semienka a vlašské orechy. Ale účinnosť tejto formy v ľudskom tele je limitovaná. Naše telo premieňa ALA na EPA a DHA len v obmedzenom množstve, preto je najlepším zdrojom týchto kyselín konzumácia živočíšnych zdrojov, napríklad práve rýb alebo doplnkov stravy z rybieho oleja.
- EPA (kyselina eikosapentaenová) – nachádza sa prevažne v tučných rybách, ako sú losos, sardinky, makrela a v rybom oleji.
- DHA (kyselina dokosahexaenová) – taktiež prítomná najmä v rybách a je nevyhnutná pre správny vývoj a fungovanie mozgu.
Dôležitosť EPA a DHA pre zdravie
EPA a DHA sú kľúčové formy omega-3 mastných kyselín, ktoré majú množstvo pozitívnych účinkov na zdravie.
Zdravie srdca
EPA a DHA sú známe svojou schopnosťou znižovať riziko srdcových ochorení. Podporujú zníženie zápalových procesov v tele, znižujú hladinu triglyceridov v krvi, regulujú krvný tlak a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú živočíšne zdroje omega-3, majú nižšiu pravdepodobnosť výskytu infarktov a mŕtvice.
Príjem EPA a DHA preukázateľne znižuje vysoké hladiny triglyceridov v krvi, ktoré sú rizikovým faktorom pre rozvoj aterosklerózy a srdcových ochorení, vďaka čomu EPA a DHA znižujú riziko infarktu myokardu.
Chronický zápal v tele často býva spojený aj so vznikom arterosklerotických plátov (usadeniny cholesterolu a iných látok na vnútornej strane cievnych stien) a oslabenosťou stien ciev (kŕčové žily, "vydutie" stien ciev..). DHA a EPA potláčajú produkciu prozápalových cytokínov a podporujú tvorbu špecializovaných lipidových mediátorov, ktoré pomáhajú aktívne ukončovať zápalové procesy a podporujú opravu tkanív, čo je dôležité pri prevencii poškodenia cievnych stien.
Podpora mozgových funkcií a kognície
DHA je hlavnou stavebnou látkou mozgu a preto je kriticky dôležitá pre jeho správne fungovanie. Zabezpečuje optimálnu štruktúru a integritu nervových buniek, podporuje komunikáciu medzi neurónmi a zlepšuje pamäťové funkcie. Pravidelný príjem DHA je spájaný s nižším rizikom neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba.
DHA tvorí významnú časť fosfolipidovej dvojvrstvy bunkových membrán, čo je kľúčové pre štruktúru a funkčnosť neurónov. Tým zlepšuje synaptickú plasticitu, ktorá je nevyhnutná pre učenie, pamäť a adaptívne správanie.
DHA podporuje tvorbu neuroprotektínu D1, ktorý chráni neuróny pred predčasnou a nadbytočnou apoptózou a poškodením spôsobeným oxidačným stresom, čo je dôležité pre prevenciu neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba.
Nedostatok DHA môže viesť k zníženej kognitívnej výkonnosti a zhoršeniu pamäte najmä u starších ľudí. Kognitívne schopnosti sú pozornosť, koncentrácia, učenie, zapamätávanie ... .
Zdravie očí
DHA je kľúčovým prvkom v sietnici oka, kde zabezpečuje optimálnu funkciu zrakových buniek. Dostatočný príjem DHA pomáha chrániť oči pred degeneráciou sietnice a inými ochoreniami, ktoré môžu viesť k strate zraku spájaná najmä s vekom.
DHA tvorí viac než 50 % celkových mastných kyselín v sietnici a aj preto je nevyhnutnou zložkou fotoreceptorových buniek v sietnici. DHA tak v sietnici zaisťuje správnu štruktúru a funkciu membrán fotoreceptorov. Tým podporuje optimálny prenos vizuálnych signálov z oka do mozgu.
DHA pomáha chrániť sietnicu pred oxidačným stresom, zápalom a apoptózou buniek, čo môže prispieť k prevencii makulárnej degenerácii (AMD), ktorá je jednou z hlavných príčin straty zraku, najmä u starších osôb.
Zdravie počas tehotenstva
Dostatočný príjem DHA počas tehotenstva je nevyhnutný pre správny vývoj mozgu a očí plodu. Výskumy naznačujú, že deti matiek, ktoré mali dostatočný príjem DHA počas tehotenstva, majú lepšie kognitívne schopnosti a zrakové funkcie.
DHA je esenciálnou živinou pre vývoj centrálneho nervového systému počas gravidity. Tvorí základnú zložku mozgových bunkových membrán a hrá kľúčovú úlohu v procese diferenciácie neurónov a tvorbe synaptických spojení.
Výskumy ukázali, že ženy s dostatočným príjmom DHA a EPA majú nižšie riziko predčasného pôrodu, čo môže byť spôsobené protizápalovými a antitrombotickými účinkami týchto kyselín na placentu.
Podpora duševného zdravia
Omega-3 mastné kyseliny, najmä EPA, môžu byť účinné pri zmierňovaní príznakov depresie a úzkosti. Viaceré štúdie naznačujú, že osoby s vyššou hladinou omega-3 v krvi majú lepšie duševné zdravie a nižšiu mieru emocionálnych problémov.