Pohánka – zlato starých mám, ktoré posiluje slezinu


Pohánka je v Európe známa už viac ako 200 rokov, ale u nás došlo k jej renesancii až v deväťdesiatych rokoch. Dovtedy ju poznali predovšetkým turisti, ktorí cestovali do bývalého Sovietskeho zväzu, kde sa objavovala na jedálnom lístku dosť často.

Pohánka má celú škálu rôznych využití. Slúži ako obilnina, krmovina, zelené hnojivo a je aj medonosná rastlina. Mladé výhonky sa upravujú ako zelenina, čerstvé listy ako špenát, nažky sa môžu uplatniť v liehovarníctve. Melie sa z nich aj krupica alebo múka. A vďaka tomu, že pohánka nie je obilnina ani pšenica, tak prirodzene neobsahuje lepok, protein ktorý sa obvykle nachádza v mnohých obilninách, ako je jačmeň či pšenica. Konzumácia lepku môže viesť k postupnému oslabovaniu stien tenkého čreva čo postupne vedie ku oslabenému vstrebávaniu kľúčových živín a je to sprevádzané priznakmi ako je nadúvanie, plynatosť či problémy so stolicou. Preto je pohánka vhodná pre osoby trpiace celiakiou aj pre tých, ktorí chcú znížiť príjem lepku v strave. 

Obsah účinných látok v pohánke

Pohánka má vysokú výživovú hodnotu a množstvo účinných látok. Obsahuje bielkoviny, aminokyseliny, množstvo vlákniny, vitamínov a minerálov (tie sú aj priamo previazané a súvisia so stavom pôdy v ktorej je pohánka pestovaná) rutín, antokyány, kyselinu kremičitú. Rutín je zlúčenina s antioxidačnými účinkami, ktorá sa chemicky radí medzi flavónové glykozidy. Pohánková vňať ho obsahuje pomerne vysoké množstvo, niekedy sa z nej dokonca rutín izoluje. Rutín slúži na liečbu obehových problémov, posilňuje kapiláry, znižuje ich lámavosť, má pozitívny vplyv na stav kŕčových žíl, podáva sa pri omrzlinách, krvácaní do sietnice, vysokom krvnom tlaku a poškodení radiáciou.
 

Zdravotné benefity pohánky

Pohánka jednoducho ponúka množstvo výživných benefitov a aj to bude ten hlavný dôvod, prečo mnohí lekári a odborníci na výživu chvália pohánku. V konečnom dôsledku je všeobecne platné, že diéta s vyšším obsahom vlákniny môže vo všeobecnosti pomôcť predchádzať srdcovým chorobám, cukrovke, vysokému cholesterolu a pomôcť pri regulácii hmotnosti. Preto začlenenie pohánky do stravy je vynikajúci spôsob, ako predchádzať takýmto zdravotným neduhom, pretože je nevyhnutnou súčasťou dobre vyváženej stravy.

Okrem vysokého obsahu vlákniny a množstva živín má pohánka aj nízky glykemický index, čo znamená, že jedlo trvá dlhšie na trávenie a vstrebávanie, čo pomáha predchádzať škodlivým skokom v hladine cukru v krvi. Nízkoglykemické potraviny sú užitočné pre ľudí s cukrovkou, pretože nedochádza k náhlemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Pohánka podľa tradičnej čínskej medicíny

Podľa tradičnej čínskej medicíny má pohánka (čchiao maj) sladkú chuť a sviežu povahu a vstupuje do dráh sleziny, žalúdka a hrubého čreva. V Číne sa táto obilnina odporúča na rozpúšťanie stagnácií, ktoré sú spôsobené nestrávenou potravou, ďalej obracia protichodný pohyb energie čchi (ktorý sa môže prejavovať napr. zvracaním či odgrgávaním), posiluje slezinu a odstraňuje vlhko. Čínski lekári ju odporúčajú v prípade stagnácií potravy, ktoré sa prejavujú plnosťou a bolesťou v bruchu. V tomto prípade je najlepšia opražená pohánka alebo jej odvar s tuřínom. Ďalšou indikáciou sú hnačka, úplavica, kvapavka alebo silný výtok u žien a choroby, ktorých príčinou je slabá slezina a žalúdok. Pri hnačke sa odporúča užívať osladenú pohánku, pri výtokoch a kvapavke sa z pohánkovej múky spolu s bielkom zo slepačích vajec pripravujú tabletky.

Recept na pohánku

Základný recept na pohánku s ktorou si potom môžete pripraviť čokoľvek čo Vás napadne, od šalátov cez prílohy k mäsu a nákyp až po raňajkové kaše na slano i na sladko. V prvom rade pohánku poriadne prepláchnite, najlepšie nie pod tečúcou vodou ale v miske a premývajte až dokým voda nebude číra, následne vložíme do hrnca a zalejeme vodou v pomere 1 diel pohánky ku 1,5 dielu osolenej (prípadne inak ochutenej) vody a pod porkeivkou privedieme do varu. Po zovretí stiahneme plameň na minimum a cca 15 minút povaríme až dokým väčšina vody nebude odparená. Následne pohánku odstavíme a pod pokrievkou ešte necháme dôjsť. 

Pohánka lúpaná tmavá 500g

Pohánka lúpaná tmavá 500g

Kaša Pohánková Natura 200g

Kaša Pohánková Natura 200g

Pohánka lúpaná svetlá 500g

Pohánka lúpaná svetlá 500g

 

Zdroje: TheHealthy.com
časopis Regenerace autorka Jana Arcimovičová