Recepty z hokkaida


Hokkaido je jedna z najprospešnejších zelenín pestovaných ekologickým spôsobom na Slovensku. Posilňuje celý organizmus, hlavne slezinu, pankreas, žalúdok a srdce.

Hokkaido, teda malá jasne oranžová tekvica je nie len lahodná a univerzálna do kuchyne, ale obsahuje aj veľké množstvo karoténu, bielkovín, minerálnych látok ako vápnik či železo, provitamínu A, vitamínu C a cenných vitamínov skupiny B.

Je nenáročná na pestovanie, môže sa prakticky skladovať celú zimu, najlepšie v tmavej suchej a studenej miestnosti, rozhodnie nie v chladničke! Hokkaido ako tekvica je chuťovo univerzálna, môžeme ju použiť do sladkých aj slaných receptov či už varenú, pečenú či rozmixovanú. Ako prášok môžeme hokkaido použiť namiesto zápražky na zahustenie polievok aj omáčok. Keďže hokkaido má len veľmi tenkú šupku, nemusí sa šúpať, pretože sa ľahko rozvarí.

Pečené Hokkaido

Ako na to: Do pekáča dáme papier na pečenie, ktorý potrieme olivovým olejom. Poukladáme pokrájanú tekvicu na stranu šupky, dokoreníme podľa chuti a pečieme asi 20 minút v rúre na 200°C. Po vychladnutí podávame ako samostatné jedlo, alebo so šalátom, či ako prílohu, aj keď vďaka tomu, že chutí ako pečené gaštany ju ani nie je potrebné kombinovať s inými potravinami.

Vyprážané Hokkaido

Sparené Hokkaido pokrájané na väčšie kúsky, obalíme v troj obale alebo namočíme do klasického cestíčka ako na rezne a vyprážame do zlatova.

Polievka s Hokkaidom

Potrebujeme: mrkvu, petržlen, hokkaido, olej, pór, soľ, cibuľu, muškátový oriešok, zázvor, korenie podľa preferencie (kurkuma, čierne korenie ...)

Ako na to: Na oleji osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľku a pór, pridáme zvyšnú zeleninu, ktorá je najemno nastrúhana, okoreníme a osolíme, podlejeme trochou vody a disíme. Po 10 minútach zalejeme vodou a dokoreníme podľa potreby. Keď polievka začne vrieť, pridáme štipku zázvoru a muškátového orieška. Ozdobíme ju petržlenovou vňaťou a troškou červenej papriky pre farebný kontrast. 

Hokkaido krémová polievka

Potrebujeme: 30dkg umytého Hokkaida so šupkou, 3 stredne veľké mrkvy, 2 petržleny, 3 stredne veľké cibule, 1/2dcl oleja, 1 bobkový list, soľ, solčanku na dochutenie, jogurt alebo smotanu

Ako na to: Na oleji orestujeme pokrájanú cibuľku, pridáme na kocky pokrájané hokkaido a zeleninu. Chvíľku podusíme a zalejeme 1l vody. Dáme bobkový list, soľ a vegetu. Keď je zelenina mäkká vymixujeme a podávame s lyžičkou smotany alebo bieleho jogurtu.

Hokkaidová pomazánka

Potrebujeme: hokkaido, slnečnicový olej, cesnak, pochutiny (solčanka, bylinky….)

Ako na to: Celý strúčik cesnaku (2 -3ks podľa chuti) omastíme a zabalíme do alobalu, hokkaido rozkojíme omastíme a spolu ich dáme piecť až do zmäknutia. Zmäknutý cesnak aj hokkaido rozmixujeme spolu s kvalitným olejom (slnečnicový, olivový ...) a dochutíme podľa vlastnej preferencie (chilli, čierne korenie, kurkuma, bazalka, petržlen, tymián ... ). Pre hustejšiu konzistenicu môžete vyskúsať pridať trochu tahini. 

Hokkaidová nátierka a´la Milka

Potrebujeme: cibuľu, olej, hokkaido, cesnak, soľ, korenie, solčanka, smotana kyslá alebo jogurt.

Ako na to: Nadrobno pokrájanú cibuľku speníme na oleji do sklovita, pridáme najemno nastrúhané hokkaido, roztlačený cesnak, soľ, korenie a bylinky podľa chuti. Rozmixujeme a zjemníme smotanou. Podávame na celozrnnom pečive.

Fazuľový guláš s Hokkaidom

Potrebujeme: olej, cibuľu, mrkvu, hokkaido, petržlen, pór, fazuľu, korenie podľa preferencie (kurkuma, čierne korenie, červená paprika ...)

Ako na to: Na tuku osmažíme cibuľku a pór, keď je cibuľka do zlatova okoreníme a pridáme nakrájanú hokkaido, mrkvu aj petržlen a pór. Podlejeme vodou, okoreníme podľa potreby a varíme. Na koniec pridáme uvarenú fazuľu a dochutíme podľa preferencie korením či bylinkami. 

Pohánkové fašírky s Hokkaidom

Potrebujeme: pohánku, cibuľu, hokkaido, majoránku, olej, cesnak, soľ, hladkú múku, vajce.

Ako na to: Uvarenú a vychladnutú pohánku zmiešané s osmahnutou cibuľkou s podusenou tekvicou. Pridáme bylinky, roztlačený cesnak a soľ. Zahustíme múkou a môžeme pridať i vajíčko. Pečieme v rúre ako haruľu alebo vyprážame na oleji rukou vytvarované fašírky.

Hokkaidové fašírky

Potrebujeme: 1/2 kg hokkaida, 250g ovsenné vločky, 500 ml vody, soľ, korenie, 2 strúčky cesnaku, 1 vajce, 1 veľká cibuľa, petržlenová vňať, solčanka na dochutenie, olej

Ako na to: 250g ovsených vločiek uvaríme vo vode na hustú kašu, necháme vychladnúť. Orestujeme cibuľku a pokrájaný petržlen, pridáme do vločiek spolu s nastrúhaným hokkaidom a 2 strúčikmi nastrúhaného cesnaku a vajíčko. Vypracujeme fašírkovú masu, ktorú formujeme na malé fašírky a obaľujeme v strúhanke, vyprážame.

Zapečené Hokkaido

Potrebujeme: hokkaido, 3 zemiaky, 2 vajíčka, 2 lyžice krupice, ovsené vločky, korenie čierne mleté, soľ, bazalka.

Ako na to: Nastrúhané hokkaido podusíme na opraženej cibuľke, zmiešame so všetkými ingredienciami a dáme do misy z jenského skla. Pečieme vo vyhriatej rúre, pred podávaním môžeme posypať syrom a ešte jemne zapiecť.

Hokkaido strapačky

Potrebujeme: na 4-6 porcií 1 kg hokkaida, 2-3 lyž. hladkej múky, muškátový orech, soľ, čierne korenie, olej

Ako na to: Nastrúhame hokkaido na väčšie kusy aj so šupkou, pridáme soľ, korenie, muškatový orech a múku. S lyžicou dávame na panvicu s olejom, kde formujeme strapaté fašírky. Ak nedáme dostatočné množstvo hokkaida môžme pridať aj nastrúhané zemiaky. Strapačky sú dobré dochutené bylinkovou soľou.

Slaná štrúdľa z Hokkaida

Potrebujeme: lístkové cesto, 250g hokkaida, 2-3cibuľky, smotanu na varenie, 1-2vajíčka, 5-10dkg strúhaného syru, čierne korenie, kyslú smotanu, čerstvé byliny, 2-3lyž. hladkej múky.

Ako na to: Hokkaido spojíme s orestovanou cibuľkou na masle, smotanou, bylinkami (vhodná je pažitka, petr. vňať, bazalka), vajíčkom, nastrúhaným syrom a pochutinami. Zmes nanesieme na cesto a vyformujeme štrúdľu, potrieme vajíčkom. Pečieme pri 200°C približme 35-40min. Podávame s bylinkovým dresingom a zeleným šalátom.

Pečené zemiaky s hokkaidom a bylinkami

Potrebujeme: 1 stredne veľké hokkaido, 1 kg zemiakov, majorán, oregano, proveslánske bylinky, bazalka, soľ, alebo vegeta, drvená rasca, olej.

Ako na to: Hokkaido dobre umyjeme, vyberieme jaderník a neošúpané nakrájame na malé kocky. Zemiaky nakrájame na malé kocky a zmiešame spolu s hokkaidom. Všetko dochutíme soľou, bylinkami, koreninami, pridáme olej, soľ, dcl vody a dáme do rúry piecť na silný oheň. Podávame s acidofilným mliekom.

Sladké pečené hokkaidové mesiačiky

Potrebujeme: ľubovoľné množstvo hokkaida, med a cukor (alebo iné sladidlo), škorica, šľahačka a čokoláda

Ako na to: Z neošúpaného hokkaida vyberieme jaderník, nakrájame ho na mesiačiky, hrubé cca 1 cm. Uložíme na dobre vymastený plech, každý mesiačik potrieme medom, posypeme vanilkovým cukrom a škoricou a vo vyhriatej rúre pečieme domäkka (cca 10 min). Hneď podávame. Prípadne môžeme hokkaido nechať trochu vychladnúť a vyzdobiť mesiačiky šľahačkou, prípadne ešte posypať šľahačku strúhanou čokoládou, alebo mletými orechami.

Hokkaidové pyré

Potrebujeme: 1 kg hokkaido, 1 l vody, 1 lyžicu škorice, 100 g práškového cukru, vanilkový cukor, kiwi alebo iné ovocie, šľahačka na ozdobenie.

Ako na to: Hokkaido očistíme a pokrájame na veľké kocky, varíme vo vode. Po uvarení scedíme a vymixujeme. Necháme v utierke dobre odtiecť, pridáme pochutiny a servírujeme s ovocím a šľahačkou.

Hokkaidovo-ovocný šalát

Potrebujeme: Rôzne ovocie, napr. broskyne, jablká, hrozno, pomaranče, citrón, med, prípadne hrozienka, orechy, mandle, lieskové oriešky

Ako na to: Hokkaido umyjeme, vyberieme jaderník, našúpeme. Hokkaido nakrájame na malé kocky a varíme. Zmiešame ho s ostatným ovocím, ktoré tiež nakrájame na malé kocky, pridáme med, vyžmýkame citrón, 1-2 pomoranče. Znovu dobre premiešame. Môžeme pridať posekané orechy alebo posekané mandle.

Hokkaido koláč

Potrebujeme: 150 ml oleja, 30 dkg múky, 40 dkg hokkaida (cukina, mrkva), 4 vajíčka, prášok do pečiva, 5 dkg čokolády poprípade kakaa, 25 dkg cukru (práškový alebo hnedý cukor), 10 dkg pomletých orechov

Ako na to: Vymiešame žĺtka s cukrom do spenena, prilievame pomaly olej, postrúhanú čokoládu prípadne kakao. Vymiešame bielka na sneh. Zľahka primiešavame do masy orechy a na koniec sneh a múku zmiešanú do pečiva. Na vymastenom a pomúčenom plechu pečieme vo vyhriatej rúre na 180 C podľa hrúbky cesta od 20 do 45 minút.

Provensálske sabdží podľa Martina

Potrebujeme: hokkaido zhruba polovica z celkového množstva zeleniny červený mangold, paprika čerstvá, rajčiny, olej, mletý sušený rozmarín, čerstvé bylinky: tymián, bazalka, lístky šalvie-max.1 na osobu, v prípade potreby voda.

Ako na to: Hokkaido nakrájame na kocky. Mangold rozdelíme na listy a stonky, stonky nakrájame na kocky, listy na rezance. Takisto nakrájame papriku a rajčiny. Do rozohriateho oleja dáme rozmarín a prehrejeme ho za stáleho miešania. Na miernom ohni podusíme stonky mangoldu, podusíme a pridáme zeleninu podľa tvrdosti /Hokkaido, papriku, bylinky/ Do rozvarenej zmesi stačí aj pri vypnutom ohni pridať rajčiny a listy mangoldu a len prehriať.

Šalát z hokkaida a zelenej papriky

Potrebujeme: 700 g hokkaida, 1 stredne veľká cibuľa, 1 zelená paprika, 1 lyžica poloostrej horčice, soľ, mleté čierne korenie, 2 lyžice olivového oleja, voda.

Ako na to: Hokkaido nakrájame na malé kocky a vo vriacej slanej vode varíme 5 minút. Cibuľu nakrájame na malé kocky a papriku na tenké plátky. Urobíme dressing – soľ, korenie, olivový olej, horčicu, 2 lyžice vody. Dressing môžeme vyšľahať v mixéri, alebo vidličkou, pridáme do hokkaida a papriky a všetko spolu dobre premiešame.

 

Autor receptov: Milka Lackovičová (Rodinná farma Mašekov mlyn)
Recepty spísala: Eva Bartovičová (Fontis – občianske združenie)
Zdroj: so súhlasom Rodinnej farmy Mašekov mlyn

Štítky: hokkaido