Jód - dirigent procesov v každej bunke


Zabezpečuje kuchynská soľ dostatok jódu? Aký je rozdiel medzi anorganickým a organicky viazaným jódom? Aký to je elementárny jód? A aké všetky fyziologické funkcie má jód na starosti v tele človeka?

Jód ako jeden zo stopových prvkov je nepostrádateľnou živinou pre množstvo fyziologických funkcií. Jód sa najviac prirodzene vyskytuje v morských riasach a morských živočíchoch.

Hlavný význam jódu pre funkciu štítnej žľazy je všeobecne dlhodobo známy, výskumy uskutočnené v posledných niekoľkých rokoch však poodhalili ďalšie funkcie jódu akými sú riadenie metabolizmu takmer každej bunky nášho tela, antioxidačné a antiproliferatívne – protinádorové účinky. Jód zohráva dôležitú úlohu v prevencii rakoviny prsníka, vaječníkov, prostaty, mozgu, fibrocystického ochorenia prsníka, psychických porúch, deficitu pozornosti, syndrómu hyperaktivity a fibromyalgie. 

Okrem štítnej žľazy sa koncentruje v niektorých orgánoch a tkanivách. U dospelého človeka s primeraným príjmom jódu sa nachádza približne 30% celkového množstva jódu (15 mg) v štítnej žľaze a hormónoch štítnej žľazy, zvyšných 70% (50 mg) sa nachádza extra tyroidálne v rôznych tkanivách, najviac sa koncentruje v prsných žľazách, koži, žalúdočnej sliznici, slinných žľazách, maternici, v mozgovo-miešnom likvore.
 


Zabezpečuje kuchynská soľ dostatok jódu?

Zabezpečenie dostatočného príjmu jódu sa v súčasnosti snaží riešiť obohacovaním kuchynskej soli o prídavok anorganickej soli jódu, jodidu draselného. Avšak jodidovaná kuchynská soľ zabezpečuje predovšetkým prevenciu absolútneho nedostatku jódu a prevenciu výskytu strumy. Ani zďaleka nepredstavuje potravinový zdroj zabezpečujúci optimálny príjem jódu.

Výskum publikovaný v časopise Environmental Science and Technology z roku 2008 uvádza že aj keď je na balení kuchynskej soli uvedená dávka pridaného jodidu, skutočný obsah jódu môže byť oveľa nižší.

Vedci Texaskej univerzity analyzovali 88 vzoriek jodidovanej kuchynskej soli s deklarovaným prídavkom 45 mcg/g. 53% vzoriek obsahovalo menšie množstvo. Čerstvo otvorené balenia obsahovali v priemere 44,1 mcg/kg. Avšak pri skladovaní vo vlhkom prostredí (vlhkosť 80%) dochádzalo k zníženiu obsahu jódu na polovicu po 7 dňoch. Pri relatívne nízkej vlhkosti (40%) sa znížil obsah jódu na polovicu po 3,5 roku skladovania. Sumárne povedané, čím dlhšie a pri vyššej vlhkosti je soľ skladovaná, tým má pravdepodobne nižší obsah jódu.

Ďalšia časť jódu sa stráca pri varení, prchaním jódu pri varení jedlo stráca ďalších 20-30% pôvodného obsahu jódu.
 

Aký je rozdiel medzi anorganickým a organicky viazaným jódom?

Anorganické zdroje jódu

Napríklad prirodzený zdroj jódu v morských riasach (napr. dulse, wakame, kombu) obsahuje prevahu anorganických solí jódu. Ten sa v riasach nachádza vo forme anorganických diatómických molekúl jódu (molekulárny jód alebo I2) a organického jednoatómového jódu (°I).

Anorganické soli jódu sa v tele neukladajú, nevytvárajú telesné zásoby, viaže sa veľmi malá časť jódu z anorganických molekúl, ktoré boli premenené peroxidázami na organické molekuly. Peroxidázy sa nachádzajú v relatívne vysokých koncentráciách v štítnej žľaze (tyreoperoxidázy), sú tiež prítomné v prsníkoch a menej v iných tkanivách. Peroxidázy uvoľňujú atóm jódu z anorganických molekúl. To platí ale iba za predpokladu, že má telo dostatočne vysoké hladiny peroxidázy. Pokiaľ tieto enzýmy ma telo v nedostatočnom množstve, tak telo nie je schopné využiť jód z anorganického zdroja akou je napr. jódidovaná soľ. Nevyužitá časť anorganických solí jódu sa rýchlo vylučuje močom.

Takže hlavným nedostatkom dopĺňania anorganického jódu je jeho nízka biologická využiteľnosť. Navyše viaceré štúdie uvádzajú že podávanie anorganického jódu nemá protirakovinové účinky na rozdiel od elementárneho jódu.
 

Kombu mitoku morské riasy 50g

Kombu mitoku morské riasy 50g

Wakame morské riasy 50 g

Wakame morské riasy 50 g

Arame morské riasy 50g

Arame morské riasy 50g

Organicky viazaný jód

Organicky viazaný jód je forma jódu charakteristická prítomnosťou organickej väzby jódu a uhlíka. Organicky viazaný jód je v porovnaní s anorganickými soľami jódu sú biologicky vysoko aktívnou formou jódu so zvýšenou vstrebateľnosťou a biologickou využiteľnosťou. Všeobecne jód môže byť viazaný na rôzne organické látky, napríklad bielkoviny (rybie mäso), tuky, fosfolipidy bunkových stien... . Organická väzba jódu je teoreticky možná s akýmikoľvek nenasýtenými mastnými kyselinami. Prírodnými zdrojmi polynenasýtených mastných kyselín sú rastlinné oleje alebo živočíšne tuky, napríklad rybí olej.

Prekvapivým zdrojom organicky viazaného jódu je jód z atmosféry v blízkosti oceánu, kde sa do ovzdušia uvoľňuje z morskej vody organický jódometán.

V prírodných zdrojoch sa organicky viazaný jód vyskytuje najviac v morských rybách. Vysoký obsah organicky viazaného jódu je v napríklad v treskách, tuniakoch, makrelách. Ryby ako potrava poskytujú tiež prirodzený zdroj organicky viazaného jódu aj keď v nižších koncentráciách. V tele rýb dochádza biologickými procesmi k organickej väzbe jódu na polynenasýtené mastné kyseliny telesného tuku alebo k organickej väzbe jódu na bielkoviny (rybie mäso). U rýb však prevažujú svojim obsahom anorganické soli jódu pochádzajúce z prostredia – morskej vody.

Alternatívou k prirodzenému zdroju, rybám môžu byť rastlinné alebo rybie oleje obohatené o organicky viazaný jód vytvárajúci jódované mastné kyseliny. Na rozdiel od prirodzených zdrojov – rýb môžu obsahovať podstatne vyššie koncentrácie organicky viazaného jódu využiteľné v prevencii a liečbe viacerých ochorení. 

Napríklad rybí olej s organicky viazaným jódom má vysokú biologickú dostupnosť, čo znamená, že je jód v tomto oleji telom veľmi dobre využiteľný. Okrem toho takýto jód pomáha zastavovať delenie buniek (antiproliferálny účinok) a zároveň je zdrojom pre tvorbu protirakovinových EPA-Jódolaktónov s vysokou afinitou, ktoré môžu navodzovať smrť rakovinových buniek a zmenšovanie hypertrofiou zväčšeného a opuchom postihnutého tkaniva štítnej žľazy.

Organická väzba poskytuje vysokú biologickú účinnosť a vytváranie zásob jódu v tuku a v stenách buniek. Navyše rybí olej poskytuje výhodu protizápalového účinku omega-3 mastných kyselín, ktoré sú celkovo vo výžive nedostatočne zastúpené.
 

Fortuna Vitae Tekvicový olej s jódom...

Fortuna Vitae Tekvicový olej s jódom 250ml

Olej Omega-3 HP+I natural rybí olej ...

Olej Omega-3 HP+I natural rybí olej s organicky viazaným jódom 270ml

Lugolov jódový roztok 30ml

Lugolov jódový roztok 30ml

Aký to je elementárny jód?

V liečbe rakovinových a fibrocystických ochorení sa odporúča doplnenie organických foriem jódu aktívnou formou jódu – elementárnym jódom vo forme Lugolovho roztoku.

Aj keď sa v prírode čistý, elementárny jód nevyskytuje, v substitučnej liečbe deficitu jódu a v liečbe cýst sa elementárny jód osvedčil ako účinnejšia forma suplementácie. Elementárny jód ako prvok je veľmi ťažko rozpustný vo vode. Ak je vo vode súčasne rozpustený jodid draselný, elementárny jód sa v takomto roztoku jódovej soli dobre rozpúšťa pomocou tvorby jódových komplexov. Komplexný roztok jódu v zmesi s jodidom draselným bol pomenovaný podľa objaviteľa Lugolovým roztokom.

Elementárny jód pochádzajúci z Lugolovho roztoku má dokázané antiproliferatívne účinky z dôvodu dosahovania zvýšených koncentrácií v sére v porovnaní s anorganickými soľami jódu. Vyššie sérové koncentrácie umožňujú konverziu molekúl jódu v bunkových stenách na jódolaktóny – signálne molekuly zabezpečujúce apoptózu, zánik poškodených buniek.

Použitie Lugolovho roztoku vyžaduje klinické skúsenosti, v USA je táto forma jódu uznávanou sprievodnou metódou v liečbe rakoviny prsníka, iných druhov rakoviny, na liečbu fibrocycystického ochorenia prsníka a vaječníkov s vysokým percentom úspešnosti. Na rozdiel od chemoterapie použitie elementárneho jódu ako biogénneho prvku nevykazuje orgánovú toxicitu, nespôsobuje nekrózu – odumretie tkaniva, netlmí imunitu, čo je veľmi dôležitou podmienkou pre úspešnú liečbu rakoviny.
 

Fyziologické funkcie jódu

  • Jód je nevyhnutný pre funkčnosť štítnej žľazy, autoreguláciu a tvorbu hormónov štítnej žľazy, tyroxínu a trijódtyronínu. Je to takzvaná tyriodálna funkcia jódu.
  • Takmer všetky bunky tela majú na povrchu bunkovej steny receptor pre hormóny štítnej žľazy. Z toho dôvodu je jód, ktorý je zapojený do štruktúry hormónov ovplyvňuje prakticky všetky bunky v tele, riadi viacero metabolických funkcií, vrátane bazálnej rýchlosti metabolizmu, metabolizmu bielkovín, tukov a sacharidov, delenie a zánik buniek.
  • Jód bráni výskytu rakoviny. Kontroluje delenie buniek, rast tkanív. Navodzuje apoptózu – geneticky programovaný zánik buniek. 
  • Jód je špecifickým antioxidantom vychytávajúcim hydroxylové radikály. Jód chráni mozgové bunky pred peroxidáciou nenasýtených tukov nachádzajúcich sa v bunkových stenách.
  • Jód pomáha zabezpečovať zdravú pleť, pretože nedostatok jódu spôsobuje suchú kožu so zníženou schopnosťou tvorby potu. A to z toho dôvodu, že 20% celkového obsahu sa nachádza v koži, najmä v potných žľazách.
  • Jód sa koncentruje v tkanivách prsnej žľazy, kde pôsobí desenzitizačne na estrogénové receptory, čím dostáva pod kontrolu nadmerné delenie buniek a pôsobí preventívne proti fibrocystickému ochoreniu prsníka a chráni pred vznikom rakoviny prsníka.
  • Jód sa tiež sústreďuje v sliznici žalúdka, kde zohráva životne dôležitú úlohu pri tvorbe žalúdočnej kyseliny. Nedostatok jódu môže viesť k poruchám tvorby žalúdočnej kyseliny čo môže zvyšovať riziko rakoviny žalúdka. Dostatočná prítomnosť jódu v sliznici žalúdka tiež zvyšuje odolnosť sliznice voči Helicobacter pylori.
  • Jód sa zúčastňuje tvorby slín aj sĺz, pretože sa sústreďuje tiež v slinných aj v slzných žľazách. Medzi príčiny suchých očí okrem zápalov a nedostatku omega-3 patrí tiež nedostatok jódu.
  • Jód sa podieľa na odstraňovaní toxických chemikálií a biologických toxínov z tela.
  • Jód posilňuje T-bunkami sprostredkovanú adaptívnu imunitu.
  • Jód pomáha potláčať auto imunitné procesy.

 

Autor: Zima Jozef PharmDr
Zdroj: Nutraceutika

Štítky: jód