Borax a jeho užitočné využitie v záhrade


Borax je prírodná soľ, ktorá sa teší obľube pri používaní na rôzne domáce účely. Aj keď je borax najlepšie známy ako domáci pomocník pri efektívnejšom praní. Použitie boraxu ďaleko presahuje pranie. Dokonca môže byť užitočný aj v záhrade. Borax viete použiť nielen na hubenie mravcov, ale aj ako hnojivo, ako pesticíd na nežiadúce rastliny ...

Borax je prirodzene sa vyskytujúca minerálna soľ, ktorá sa bežne ťaží zo suchých soľných jazier a z veľkej časti je tvorená bórom a sodíkom. Hlavné zdroje boraxu sa nachádzajú v Kalifornii a v Turecku. Borax sa bežne používa ako čistiaci prostriedok a stále je hlavnou zložkou mnohých komerčných pracích prostriedkov (alkalické pH boraxu pomáha rozkladať škvrny, aj také škrvny, ktoré sú z paradajok či horčice).

Pretože borax je prírodná soľ, mnohí ľudia predpokladajú, že je úplne bezpečná na rozdiel od komerčných čistiacich prostriedkov. Ale s boraxom, hoci je vo všeobecnosti bezpečný pre väčšinu aplikácií, je stále potrebné zaobchádzať opatrne. Keďže pri použití vo veľkých množstvách môže byť toxický, mali by ste pri jeho používaní nosiť rukavice a protiprachovu masku. To platí najmä pre domácnosti so zvieratami a deťmi.

Boraxová zmes na zabíjanie mravcov

Mravce môžu byť vážnym škodcom v záhrade, najmä keď si chcete dopestovať všetko čo ste nasadili. Aj keď je k dispozícii množstvo komerčných produktov na ničenie škodcov, mnohí ľudia sa cítia nepríjemne pri používaní týchto silných chemikálií vo svojej záhrade a radšej používajú prirodzenejší produkt, preto siahnu po boraxe. 

Ak chcete zabiť mravce boraxom, môžete ním posypať priamo mravenisko. Je však účinnejšie, ak ho použijete v kombinácii s nejakým sladidlom. Rovnakým dielom (v pomere 1:1) zmiešajte bórax a sladidlo (napríklad med, práškový cukor..) a pridajte trochu vody tak, aby vznikla konzistencia pasty. Takto pripravenú pastu dajte napríklad na zavaraninové viečko a umiestnite to najlepšie priamo k mravenisku. Keď mravce túto sladkú pastu nájdu a poprenášajú späť do svojej kolónie, dôjde k postupnému vyhladzovaniu populácie mravcov. Borax dokáže zahubiť aj šváby.

Tiež je ale dôležité mať na pamäti, že aj borax je potenciálne nebezpečná chemikália, ktorá by sa nemala používať vo veľkom množstve v bezprostrednej blízkosti vašej zeleniny. Tiež ak máte domáce zvieratá alebo deti, dbajte na zvýšenú opatrnosť pri rozmiestňovaní pascí na mravce, aby nedošlo k požitiu pasce práve domácim miláčikom či vašim dieťaťom. 

Borax Tetraboritan sodný 1kg

Borax Tetraboritan sodný 1kg

OASIS EM-1 mikrobiologické hnojivo 5...

OASIS EM-1 mikrobiologické hnojivo 500 ml

Síran horečnatý, Epsomská soľ 1kg

Síran horečnatý, Epsomská soľ 1kg

Borax ako hnojivo

Je rozšíreným faktom, že rastliny potrebujú bohatú zmes prvkov, aby správne rástli, aby dostatočne plodili .... . A druhou najrozšírenejšou nedostatkovou mikroživinou po zinku je bór. Nedostatok bóru môže mať za následok spomalený rast koreňov, prázdne peľové zrná, slabú vitalitu peľu a menej kvetov na rastline. Tento nedostatok si môžete všimnúť, ak má vaša rastlina odumierajúce konce listov, stmavnuté plody, zakrpatený rast, stmavnuté listy, odumreté miesta v koreňoch, čierne stredy alebo škvrny na koreňovej zelenine, popraskané a duté stonky a celkovo nízku produktivitu.

Pôdy, ktoré sú piesočnaté, kyslé a majú málo organickej hmoty, často trpia príliš malým množstvom bóru a niektoré rastliny vrátane kapusty, zeleru, jahôd a jabloní vyžadujú viac bóru ako iné. Pretože borax pochádza z bóru, jeho primiešanie do pôdy môže zlepšiť zdravie, rast a reprodukčný úspech rastlín.

Pri použití boraxu ako hnojiva je dôležité použiť maximálne odporúčané množstvo, pretože môže zabíjať rastliny, a preto sa môže vo väčších množstvách použiť aj ako herbicíd. Uvedomte si tiež, že minerál sa hromadí v pôde, takže ho nemusíte pravidelne aplikovať; v skutočnosti môže jedna aplikácia byť dostatočná aj na celé tri roky.

Aplikácia hnojiva

Existuje mnoho spôsobov, ako použiť borax ako hnojivo, z ktorých najjednoduchší je zapracovať ho do pôdy pred výsadbou. Použite 1 polievkovú lyžicu na 10 m² pôdy. Prípadne môžete zmiešať 1 polievkovú lyžicu boraxu s cca 4l vody a každej rastlinnej doprajte cca 30ml takto pripraveného roztoku. 

Pre slabší tekutý roztok skúste použiť 1 polievkovú lyžicu zmiešanú s cca 12 l vody, pričom stále aplikujte cca 30 ml roztoku na rastlinu a potom sledujte rastliny takto ošetrené, aby ste sa uistili, že získáváte požadované zlepšenie. Ak majú rastliny stále problém, môžete to skúsiť ešte dvakrát zopakovať, je ale vhodné medzi jednotlivými aplikáciami nechať odstup cca mesiac. 

Roztok boraxu môžete tiež aplikovať priamo na listy rastlín ako hnojivo, čo môže pomôcť zabrániť napadnutiu voškami. Zmiešajte 60 g boraxu s cca 19 l vody a pridajte päť kvapiek saponátu na riad, aby sa roztok rozprášil rovnomerne. Listy veľmi jemne postriekajte ale nezmáčajte roztok, pretože tento roztok má zostať iba na listoch a nekvapkať do pôdy.

Ničenie buriny pomocou boraxu

To, že príliš veľa boraxu môže skutočne zabiť vaše rastliny, môže byť dobrá vec, pokiaľ ide o vyhladenie rastlín, ktoré vo svojej záhrade nechcete. Ak chcete zabiť burinu boraxom, zmiešajte cca 300g boraxu s 8 l vody a pomocou rozprašovača pokryte listy a stonky buriny vaším herbicídnym roztokom. Pamätajte, že príliš veľa boraxu môže poškodiť aj tie dobré rastliny. Uistite sa, že postrekujete iba rastliny, ktorých sa chcete zbaviť! Tiež sa uistite, že používate primerané množstvo roztoku, aby nebola aj pôda týmto roztokom príliš nasýtená. Tiež sa určite vyhýbajte kontaktu s holou pokožkou, pretože roztok tak silný môže spôsobiť podráždenie.

Ak sa pokúšate postriekať burinu v oblastiach, ako sú chodníky alebo príjazdové cesty, kde nechcete, aby rastliny rástli, môžete urýchliť zánik buriny tak, že ju postriekate na psodnej časti stopky rastliny. Takýto postup by mal zabrániť ich opätovnému rastu v blízkej dobe. Samozrejme je dôležité brať do úvahy aj počasie, ak je očakávaný dážď, tak roztok neaplikujte.

Vyčistite svoje záhradné náradie

Borax možno použiť aj na dezinfekciu a čistenie záhradného náradia, rukavíc i kvetináčov. Zmiešajte 1/2 šálky boraxu so 4 l teplej vody, do takto pripraveného roztoku namočte všetko potrebné náradie a vydrhnite. Úplne ich opláchnite a nechajte vyschnúť na slnku.

Borax môžete tiež použiť aj na odstránenie hrdze zo záhradného náradia. Stačí zmiešať borax s trochou citrónovej šťavy, kým sa nevytvorí pasta, a naniesť ju na hrdzavé miesta na vašich nástrojoch. Pred čistením kefou nechajte zmes pôsobiť aspoň 30 minút. V prípade potreby opakujte pre obzvlášť hrdzavé nástroje; potom náradie dôkladne očistite vodou a po skončení ich nechajte úplne vyschnúť.

Zdroj: Homeguides