Afty
Vznik aftov
Je to "signál" infikovanej lymfy podčelustných uzlín, ktoré reagujú týmito bolestivými vriedkami na problémy predovšetkým v strave. Opäť musíme v prvom rade uviesť nadmieru tropického ovocia, konzumovaného medzi jednotlivými chodmi dňa, nadmieru zeleniny a intoleranciu na niektoré potraviny, hlavne čaje. Týmto spôsobom stravovania následne trpí hrubé črevo - priečny tračník a zmyslové orgány - sluch, chuť a čuch. Medzi ohrozené orgány môžeme radiť srdce, nadobličky, žalúdok a kožu.
Psychický rozmer disharmonie predstavuje afty ako "nesplnené túžby", takže človek - jeho vnútorný ovplyvňovatelia - túžia po niektorých činnostiach, avšak ich súčastný nositel ich neplní, pretože o nich nevie. Pri tejto disharmónii sa nezriedka stáva agresívnym, na druhej strane apatickým a nedisciplinovaným. Vytvára si neprirodzený tlak, pod ktorým musí žiť.
Duchovná príčina ochorenia podľa L.Hayovej spočíva v nevypovedaných jedovatých slovách a obviňovaní.
Pozitívne tvrdenie na odstránenie ochorenia - vo svojom láskyplnom svete vytváram len a len dobro.
Dá sa povedať, že afty niesu čisto dôsledkom konkrétnych činností človeka, ale že najväčšie nebezpečenstvo mimo nich spočíva napríklad v starej (po záruke) bielej múky, ktorá vytvára svojou "kvalitou" podnety k otravným chemickým procesom v lymfe (plesne).
Keby bol človek citlivejší na rôzne znamenia a symboly (čistejší), nemohlo by sa stať, aby požíval jedlo zo starej, energeticky mŕtvej múky.