Nervový systém, ochrnutie, ischias, obrna
Nervový systém, ochrnutie, ischias, obrna
Nervy sú nástrojom vnímania. Symbolizujú spojenie s okolitým svetom. Ak máte problémy v oblasti nervového systému, je narušené vaše vnímanie okolitého sveta a komunikácia s ľuďmi.
Neuralgia
Zistil som, že prehnane svedomití ľudia často trpia neuralgiou. V takýchto prípadoch je neuralgia „trestom“ za „hriešnosť“.
„Považujete sa za veľkú hriešnicu,“ vysvetľujem žene, ktorá už dlhú dobu trpí neuralgiou trojklaného nervu. „Veď my všetci sme hriešnici a musíme byť za naše hriechy kruto potrestaní. Utrpenie očisťuje dušu,“ ona na to. „Povedzte,“ pýtam sa jej, „čo sa vo vašom živote zmení, ak sa prestanete trestať?“
Žena sa zamysela. Po niekoľkých minútach s údivom povedala: „Môj život sa od základu zmení. Začnem žiť radostne.“
„Správne.“ „Ale čo naše hriechy?“ opýta sa začudovane.
„Viete,“ vysvetľujem jej, „Boh nikoho netrestá. Každému dáva šancu, aby sa zmenil k lepšiemu. Ak si žiak opraví zlú známku na dobrú, nemusí sa celé roky trestať za to, že dostal päťku. Aj vy využite svoju šancu. Navrhujem vám zavrieť oči, niekoľko minút si pokojne posedieť a ešte raz porozmýšľať nad tým, či stojí za to obviňovať sa a trestať. Nikto nie je vinný, každý človek koná v danej chvíli podľa svojej úrovne vedomia. Keď zmeníte svoje vnímanie sveta, zbavíte sa pocitu viny.“
Neuralgiu môže zapríčiniť aj niečo iné. Napríklad keď sa vo vašom živote vyskytuje človek, s ktorým je veľmi ťažká reč, takže komunikovať s ním sú pre vás doslova muky. V takom prípade sa zamyslite nad vaším vzťahom s touto osobou. Čo sa vám ten človek svojím správaním snaží povedať? Ktoré vaše myšlienky odráža? Niekedy sa neuralgia môže objaviť v dôsledku zotrvávania v nenávidenej situácii.
Na konzultáciu prišlo dievča s neuralgiou trojklaného nervu. Choroba sa jej objavila, keď sa zamestnala ihneď po skončení vysokej školy.
„To miesto sa mi nepáči,“ priznala sa. „Svoju budúcu prácu som si naozaj predstavovala inakšie. Cítim sa tam ako vo zveráku. Je tam strašná atmosféra. Každý v každom vidí potenciálneho nepriateľa. Nech robím, čo robím, nemôžem sa s tými ľuďmi otvorene porozprávať. A inú prácu si neviem nájsť.“
V niektorých prípadoch môže neuralgia slúžiť podvedomej potrebe privolať na seba pozornosť alebo získať starostlivosť. To sa však napokon dá povedať o každej chorobe.
Ischias
Kríže sú symbolom opory a podpory, preto sa na ich stave odráža zaťaženie – fyzické aj duševné. Bolesť v krížoch môže byť vyvolaná strachom a obavami o peniaze či o budúcnosť. Často ňou trpia ľudia, ktorých práca je spojená s veľkými sumami peňazí. Keď má človek v živote finančné problémy, dokáže si pre svoju záchranu doslova „zodrať chrbát“. Ak máte problémy s krížami, zrejme si zobrali na plecia neúnosné bremeno.
Jeden môj známy mi povedal:
„Pred týždňom ma začali strašne bolieť kríže. A to úplne nečakane. Len si to predstav, sedím večer za stolom a pijem čaj. Všetko sa zdá byť v poriadku. Potom sa chcem postaviť, ale nedá sa. Tak ma skrútilo, že na záchod som musel dôjsť po štvornožky. Nasledujúci týždeň som preležal v posteli. A pritom som mal toľko roboty! Nemohol som nikam ísť. Nikto sa ma nemohol ani dotknúť. Mohol som len ležať, čítať a spať.
Ani si nevieš predstaviť, aký som za to tej chorobe vďačný! Vynikajúco som si oddýchol! Upokojil som sa, v hlave sa mi rozjasnilo. Už dávno som nemal taký dobrý pocit. Až potom som si rozanalyzoval príčiny tak, ako si ma to naučil. Ukázalo sa, že som si toho na seba zobral priveľa, a tak ma podvedomie zastavilo. Odvtedy si toho beriem len toľko, koľko zvládnem.“
Mozgová porážka, ochrnutie
Najčastejším dôvodom týchto ochorení je „paralyzujúca“ žiarlivosť a nenávisť. Počas svojej praxe som zažil mnoho prípadov, keď si ľudia (väčšinou muži) vďaka svojej žiarlivosti privodia mŕtvicu alebo ochrnú.
„Pán doktor, pomôžte mi zbaviť sa paralýzy,“ prosí ma jeden muž. „Nedávno som prekonal mozgovú porážku a teraz mám pravú stranu tela akoby cudziu, zmeravenú.“
Vysvitlo, že mozgovú porážku zapríčinila silná žiarlivosť. Jeho žena je o desať rokov mladšia a on je od začiatku ich spoločného života strašne žiarlivý. A nedávno sa odohrali určité udalosti, ktoré boli preňho kritické.
Paralýzu môže spôsobiť odpor voči tomu, čo sa s nami deje, neprijatie svojho života a osudu. Človek má pocit, že nie je schopný niečo zmeniť, doslova sám seba „paralyzuje“ a odsúdi na nečinnosť. Aké paralyzujúce myšlienky vás zaviedli do slepej uličky? Čo vám prekáža slobodne žiť? Nezabúdajte, že svoj život si vytvárame sami, preto vždy existuje nejaké východisko.Ľudia so sklonom k paralýze sú hrozne neprispôsobiví, obhajujú dávno zastarané názory na svet. Evidentne zabúdajú, že to všetko je len ich vlastný názor a že existujú aj iné názory. Odmietajú sa zmeniť a často hovoria: „Radšej umriem, ako by som mal porušiť svoje zásady!“ Čo sa dá robiť, je to ich voľba...
Nedávno ma zavolali domov k jednému dôchodcovi. Po mozgovej príhode mu ostala ochrnutá ľavá polovica tela. Po rozhovore s jeho podvedomím sme zistili, že príčinou mozgovej príhody a paralýzy je nespokojnosť s vlastným životom, s osudom jeho detí, s vládou a mnohým ďalším. V súvislosti s tým sa v jeho podvedomí nakopilo veľa agresie voči svetu, iným ľuďom aj sebe samému. V podstate mu chorobu privodila nenávisť a nedostatok radosti a lásky.
Ak máte pocit, že nie ste schopní niečo zmeniť, alebo sa vyhýbate zodpovednosti, určitej situácii alebo človeku, tiež si môžete privodiť paralýzu.
Existuje ešte jedna príčina, a to hlboko zakorenený „paralyzujúci“ strach. Mozgová porážka tiež často vzniká ako podvedomá potreba zjednotiť rodinu. Keď nezhody v rodine dosiahnu vrchol a vyčerpajú sa všetky dostupné možnosti, ako niečo zmeniť, vtedy podvedomie zaleje krvou (symbolicky povedané, láskou a radosťou) tie centrá mozgu, ktoré „zodpovedajú“ za rodinné šťastie.
Jelena a Sergej prežili v manželskom zväzku päť rokov. Počas šiesteho roka ich spoločného života sa ich vzťah začal kaziť. Jelena začala mať na muža priveľké nároky, začali sa hádať a Sergej chodil čoraz častejšie domov opitý. Jedného dňa Jelena zobrala dcéru a odišla bývať ku svojim rodičom. Po nejakej dobe za ňou prišla svokra a povedala:
„Lena, Sergej je v nemocnici, mal mozgovú porážku. Prosím ťa ako matka matku, choď za ním. Nikoho iného okrem teba nechce vidieť.“ Jelena ho navštívila. Potom za ním začala chodiť častejšie. Sergej sa začal uzdravovať. Po prepustení z nemocnice začali opäť žiť spolu.
Zamyslime sa aj nad tým, prečo sa po paralýze telo zotavuje tak pomaly a namáhavo. Pretože človek sa učí odznova hýbať, cítiť, konať. Pred chorobou sa odsúdil na ničnerobenie, choroba bola iba výsledkom jeho vzťahu k sebe a životu. Teraz sa musí učiť opäť konať.
Nedávno som zažil prípad neúplnej paralýzy lícneho nervu. Išlo o staršieho pána. Od jeho podvedomia som sa dozvedel, že paralýzu spôsobila nechuť či jednoducho neschopnosť prejaviť svoje city a emócie. Vnútorné napätie vzniká napríklad vtedy, keď potláčame hnev alebo nevieme prejaviť lásku. Spolu s odstránením podvedomých príčin choroby som mu predpísal homeopatické lieky a dal za úlohu učiť sa vyjadrovať svoje pocity pred zrkadlom, potom aj v rozhovoroch s blízkymi, učiť sa otvorene hnevať aj ľúbiť.
Obrna
Túto chorobu môže spôsobiť želanie zastaviť niekoho, no pritom pocit vlastnej bezmocnosti. Rovnako môže byť tou príčinou aj žiarlivosť.
Mal som na konzultácii mladého, dvadsaťosem ročného muža s následkami po obrne. Príčinou choroby je žiarlivosť.
„Pán doktor, tak strašne som žiarlil na vlastnú ženu, že keď odišla do susednej dediny k mame, mal som pocit, že zošaliem. Napadlo ma, že by bolo lepšie, keby zomrela alebo keby sa jej voľačo stalo, len aby som sa už netrápil. Niekedy som tieto záchvaty potláčal, inokedy som si vypil. Teraz s tým už absolútne nič neviem urobiť, dokonca som začal byť impotentný.“
Choroba bola jeho poslednou „brzdou“.
Text z knihy Vnútorné príčiny chorôb – Valerij Sinelnikov – vydavateľstvo Eugenika
Ďalšie knihy od Valerija Sinelnikova
Duchovná príčina ochorenia nervového zrútenia podľa L.Hayovej spočíva v sebectve, zablokovanej komunikácii. Pozitívne tvrdenie: otváram si srdce a ku každému sa obraciam iba s láskou, som v bezpečí, som v poriadku.
Duchovná príčina ochorenia nervozity podľa L.Hayovej spočíva v úzkosti, sváre, zhone, nedôvere v chode života. Pozitívne tvrdenie: som na nekonečnej ceste večnosti a na všetko je dosť času, komunikujem so svojím srdcom, všetko je v poriadku.
Duchovná príčina ochorenia ischias podľa L.Hayovej spočíva v pokrytectve, strachu z peňazí a budúcnosti. Pozitívne tvrdenie: ustavične smerujem k svojmu vyššiemu dobru, moje dobro je všade a vo všetkom.
Duchovná príčina ochorenia mozgovej mŕtvice podľa L.Hayovej spočíva v kapitulácii, odpore a pocite, že radšej umrieť, ako sa zmeniť, zavrhovanie života. Pozitívne tvrdenie: život je zmena a ja ľahko prispôsobujem všetkému novému, prijímam život – minulý, prítomný aj budúci.
Duchovná príčina ochorenia neuralgie podľa L.Hayovej spočíva v treste za vinu, úzkosť z komunikácie.
Pozitívne tvrdenie: odpúšťam si, mám sa rád a som so sebou spokojný, ku všetkým a ku všetkému sa obraciam s láskou.
Ďalšie články o duchovných príčinách chorôb