Mak pre dobrú náladu a pevné kosti


Mak bol v starovekom Grécku považovaný za liek na mnohé choroby, uctievaný pre svoju schopnosť priaznivo pôsobiť na mozog. Dokonca starovekí liečitelia z maku pripravovali uvoľňujúci nápoj, ktorý zmierňoval únavu, chorým deťom podávali makové mlieko, aby im vo sne prešla ťažká choroba.

Naši predkovia verili, že mak chráni človeka a jeho domov pred machináciami zlých duchov. V stredovekom Francúzsku sa mak stal dokonca povinným v zozname daní, takže za rok roľníci odovzdali do štátnej pokladnice asi 26 kg maku.

Za starých čias sa na cirkevné sviatky a veľké slávnosti podávali jedlá štdero plnené makom. Na veľkonočnú a vianočnú kuťu sa sypali makové zrnká, zdobili sa svadobné bochníky, mak s medom slúžil ako plnka do sladkých koláčov. (Kuťa /kutia - obvykle obilninová kaša so sušeným ovocím zdobená makom). Mnohé kultúry poznajú makové koláče, buchty, pirohy, perníky, rožky, makové mlieko ... .

Okrem toho, že maky sú prekrásne kvety rôznych farieb od bielej cez ružovú a modrú až po najbežnejšiu červenú, tak sú to aj kvety bohaté na výživné drobné a dobre známe zrniečka maku. Málokedy premýšľame o vlastnostiach tejto rastliny, keďže sme zvyknutí používať ju len s cukrovinkami v množstve nedostatočnom na to, aby naše telo na tento produkt zareagovalo, ale mak má rozhodne čo ponúknuť.

Mak a jeho prospešné vlastnosti

Okvetné lístky maku obsahujú alkaloidy (berberín, readin, mekambrín, ...), glykozidy, organické kyseliny, flavonoidy, antokyány, tuky a dokonca aj vitamín C.

Mak siaty modrý 250g

Mak siaty modrý 250g

Olej Makový BIO 250ml Stőger

Olej Makový BIO 250ml Stőger

Mak siaty biely 250g

Mak siaty biely 250g

Semená maku obsahujú veľké množstvo oleja, sacharidov, bielkovín. Okrem toho je mak zásobárňou ľahko stráviteľného vápnika, horčíka, zinku a medi (pozor, táto skutočnosť úzko súvisí s viacerými faktormi aj so stavom tráviacej sústavy, toho kto konzumuje mak). Zinok sa podieľa na rozmnožovaní bielych krviniek, čím zvyšuje ochrannú reakciu organizmu na ochranu pred baktériami, vírusmi a inými cudzorodými látkami. Tieto minerály obsiahnuté v maku spolu pôsobia na posilnenie kostného tkaniva a zvýšenie množstva hemoglobínu v krvi.
Ak porovnáme účinnosť maku a moderných vápnikových prípravkov, potom je lepšie zvoliť mak. Vie to byť efektívnejšie a bezpečnejšie. Okrem toho na dosiahnutie viditeľného účinku by malo stačiť zjesť asi 50 gramov drveného / mletého zrelého maku (najvhodnejšie čerstvo pomletého maku). 

Starovekí liečitelia pripravovali lektvary zo všetkých častí rastliny. Napríklad odvar zo semien bol určený na zlepšenie trávenia, odvar z koreňov pomáhal pri zápaloch sedacieho nervu a migrény, prostriedky vytvorené na báze okvetných lístkov rastliny (tinktúry a odvary) boli nevyhnutné pri žalúdočných kataroch, bronchitíde aj nespavosti. Ideálna „tabletka na spanie“ sa získava z rozdrveného alebo rozomletého zrelého maku zmiešaného s trochou medu. Malým deťom (aspoň do 2 rokov) sa však takéto makové "tabletky na spanie" nepodávali a ani sa to neodporúča. Aj keď v iných zdrojoch je makové mlieko označované za absolútne bezpečný prostriedok. Čo samozrejme nie je ďaleko od pravdy, ak sa podáva v primerane nízkych dávkach.

Presnejšie povedané, zrelé makové semienka:

  • pomahájú zlepšovať trávenie ľuďom, ktorí netrpia zápchou, pomáhajú v boji proti hnačke a dokonca aj úplavici.
  • pomáhajú upokojovať nervový systém a pomáhajú ľuďom s nespavosťou ľahším zaspávaním, čím prispieva k zlepšeniu nálady
  • môžu prispieť k utíšeniu krčovitého kašľu pri bronchopulmonálnych ochoreniach
  • môžu prispieť k posilneniu obranyschopnosti organizmu 

Je však dôležité poznamenať, že síce je mak drobné, ale výživné semienko, sú ľudia, ktorým mak by mohol byť práve na škodu. Konzumácii maku by sa mali vyvarovať ľudia so žlčovými kameňmi tí, ktorí trpia emfyzémom a bronchiálnou astmou, tiež ľudia s ochorením pečene a trpiaci chronickou zápchou!

 

Zdroje: Pescetariano
              IamCook