Tuberkulóza
Najčastejšími príčinami tuberkulózy sú ťažké stavy, ako depresia, smútok, clivota či nostalgia. V priebehu rokov sa v podvedomí nakopila agresia na svet, život či osud, a to postihnutému nedovoľuje žiť a dýchať z plných pľúc. Takíto ľudia nechcú alebo nemôžu prijímať život. Nežijú plnohodnotným životom.
„Môjmu otcovi nedávno zistili tuberkulózu,“ hovorí mi jedna z mojich pacientok. „Čo myslíte, čo môže byť príčinou?“
„Ako často mával váš otec depresie alebo myšlienky o tom aký je tento svet nespravodlivý?“ opýtal som sa jej.
„Neustále. Viete, môj otec je veľmi šikovný človek. Vymyslel množstvo rôznych vynálezov a zlepšovacích návrhov. Vždy však hovorieval, že ho už nebaví bojovať s hlúposťou úradníkov. Často tiež kritizuje vládu a štát. Obviňuje druhých z toho, že mu znemožňujú realizovať sa v živote a že mu stavajú do cesty prekážky.“
„A práve to je príčinou jeho choroby. Nenávisť, hnev, pocit krivdy, nechuť žiť na tomto podľa neho nespravodlivom svete.“
Všimol som si, že tuberkulózu mávajú aj ľudia, ktorý sú k niečomu silne pripútaní. Ak o to prídu, stratia chuť žiť.
„Poraď mi, čo mám robiť s mojimi rodičmi,“ obracia sa na mňa s prosbou o pomoc jedna známa. „Pred rokom som sa vydala a presťahovala sa do iného mesta. Otec začal mať pár mesiacov na to problémy s pľúcami a nevie sa, či je to rakovina alebo tuberkulóza. Mama zasa začala strašne priberať.“
„To všetko preto,“ vysvetľujem jej, „že keď si odišla z domu, tvoji rodičia začali pociťovať vnútornú prázdnotu.
Ty si bola jedinou radosťou a zmyslom ich života. Tvoja mama sa rozhodla zaplniť túto prázdnotu jedlom, preto začala priberať, a otec mal čoraz silnejší pocit, že mu osud krivdí, čo zasa viedlo k ochoreniu pľúc.“ „Áno, máš pravdu,“ súhlasí známa. „Rodičia neraz hovorili, že sú spolu len kvôli mne.“
Text z knihy Vnútorné príčiny chorôb – Valerij Sinelnikov – vydavateľstvo Eugenika
Ďalšie knihy od Valerija Sinelnikova